ABD Kongresi Ukrayna’ya bakmadan İsrail’e yardım yapacak

ABD Kongresi kendi içindeki çatışmalara rağmen İsrail’i görmezden gelemiyor!

Cumhuriyetçi ABD’li kongre üyelerinin, Ukrayna’ya yönelik herhangi bir yardım söz konusu olmadan İsrail’e yönelik planlanan askeri yardım için 17,6 milyar dolar tahsis edilmesini öngören bir yasa tasarısı sunduğu öğrenildi.

ABD Temsilciler Meclisi sözcüsü Cumhuriyetçi Mike Johnson, ABD Temsilciler Meclisi’nin önümüzdeki hafta söz konusu yasa tasarısını oylamayı planladığını bildirdi.

abd israil

Söz konusu tasarıda İsrail’e verilmesi planlanan 17,6 milyar doların, İsrail’in füze savunma sistemlerinin yenilenmesine, ilave gelişmiş silah sistemlerinin satın alınmasına ve topçu ile diğer mühimmatların üretimine ayrılacağı belirtilirken Ukrayna’ya herhangi bir fon tahsis edilmesinden de bahsedilmediği öğrenildi.

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, 2024 ABD mali yılı için öncelikle İsrail ve Ukrayna’ya yardım sağlama olmak üzere Asya Pasifik bölgesinde de Çin ve Rusya’nın tehditlerini öne sürerek ek bütçe ödeneği talebinde bulunmuş ve toplamda 106 milyar dolarlık bir yardım paketinin tahsis edilmesini istemişti.

abd cumhuriyetçiler ve demokratlar

Beyaz Saray yönetimi tarafından talep edilen finans isteği ve alternatif yasa tasarılarının geleceği belirsizliğini korurken Temsilciler Meclisi ve Senato içerisindeki Cumhuriyetçiler, Kiev’e yönelik daha fazla yardım yapılmasına karşı çıkmıştı. Mike Johnson, sürekli olarak Ukrayna’ya yapılacak yardımlardan ziyade ABD’de benzeri görülmeyen yasadışı göçmen akınının durdurulması gerektiğini ve bu sebeple ABD’nin Meksika ile olan güney sınırındaki kontrollerin finansmana bağlanması ve sıkılaştırılması gerektiğini ifade etmişti. ABD Senatosu’ndan Cumhuriyetçi Mitch McConnell da benzeri açıklamalarda bulunmuştu.

ABD seçimlerinin olacağı 2024 senesi içerisinde Biden yönetimi halk nezdinde güven kaybı yaşarken, yürütme organı ile Senato’yu elinde bulunduran Demokratlara karşı alt mecliste az bir çoğunluğa sahip olan Cumhuriyetçiler arasındaki bu çekişmeli tartışmaların ne kadar süreceği ve ABD’nin dış politikasını direkt olarak ne denli etkileyeceği ise merak konusu oldu.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.