ABD MQ-9 Reaper SİHA’larını Romanya’ya konuşlandırıyor

[wpcc-iframe allow=”encrypted-media” allowtransparency=”true” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/34SOBNejZpUExN1lVcwWTY” width=”100%”]

ABD Hava Kuvvetleri, NATO operasyonlarını desteklemek için MQ-9 Reaper silahlı insansız hava araçlarını Romanya’ya sevk ediyor. 

Defense World tarafından yapılan habere göre ABD Hava Kuvvetleri, NATO operasyonları sırasında istihbarat, gözetleme ve keşif görevlerini yerine getirmek amacıyla MQ-9 Reaper İHA’larını ve yaklaşık 90 hava kuvvetleri personelini Romanya’da bulunan Campia Turzii Hava Üssü’ne konuşlandıracak.

ABD Hava Kuvvetleri tarafından yayınlanan resmi açıklamada MQ-9’ların Romanya’ya sevkinin, ABD’nin Avrupa’nın güvenlik ve istikrarına olan bağlılığını ortaya koyduğunu ve ABD’ nin, NATO müttefikleri ile Avrupalı diğer ortaklarla olan ilişkileri güçlendirmeyi amaçladığı aktarıldı.

ABD’nin Avrupa ve Afrika Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Jeff Harrigian konuşlandırma ile ilgili yaptığı açıklamada, MQ-9 SİHA’ların operasyona hazır bir pozisyona konuşlandırılmasının ABD’nin ortakları ve müttefiklerine güvence verirken düşmanları ile ortaya çıkabilecek herhangi bir tehdide çok hızlı yanıt verebileceklerine dair açık bir mesaj gönderdiğini ifade etti.

MQ-9 Reaper Silahlı İnsansız Hava Aracı

General Atomics üretimi MQ-9 Reaper; çeşitli operasyonel esnekliğe sahip olup 50 bin ft irtifada 27 saat boyunca faaliyet gösterebilen MALE sınıfı silahlı insansız hava aracıdır.

Ayrıca MQ-9 Reaper; istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR), yakın hava desteği (CAS), muharebe arama ve kurtarma (CSAR), hassas saldırı, konvoy / baskın gözetleme, hedef edinme ve terminal hava rehberliği gibi görevleri gerçekleştirmesiyle öne çıkıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.