ABD ordusu Afganistan’daki varlığını Pakistan üzerinden destekleyebilecek

Afganistan’ı bütünüyle terk etme sürecinde olan ABD, çekilme esnasında oluşabilecek güvenlik zafiyetlerini en aza indirgemek adına bölge ülkelerin desteğine başvurmaya devam ediyor.

İndian Today’in haberine göre, ABD’nin Hint-Pasifik işlerinden sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı David F Elvey Senato Silahlı Hizmetler Komitesi üyelerine açıklama yaparken Pakistan’ın, ABD ordusunun Afganistan’da bulunan askerlerinin güvenliğini sağlamak maksadıyla kendi üzerinden yapılacak uçuşlara ve havalimanlarına inişlere erişim izni verdiğini belirtti.

Elvey, Pakistan ile iş birliklerinin devam edeceğini, Pakistan İstihbarat Teşkilatı’nın (Inter Services Intelligence, ISI) Afganistan’ın yeniden dizayn edilmesinde çok kritik bir rol üstleneceğini kaydetti. Yakın zamanda ABD’nin Afganistan’dan çekilme sürecinin tamamlanması ile bölgede konumlanan farklı ülkelerde askeri üsler kuracağı iddia edildi. Pakistan hükümeti iddialarla ilgili olarak yaptığı açıklamada hiçbir şekilde bir yabancı kuvvetin ülkede askeri üs tesis etmesine izin verilmeceğini deklare etti.

Senato Silahlı Hizmetler Komitesi, Başkan Joe Biden’ın geçen ay aldığı 11 Eylül 2021 tarihine dek Afganistan’dan bütünüyle çekileceğiz kararını da masaya yatırdı. Komite Başkanı, alınan kararın Afganistan defterinin kapanışından ziyade yeni bir sürece geçiş olarak algılanması gerektiğini ve bölgedeki her türlü terörist unsura karşı mücadelenin sürdürüleceğini ifade etti.

Bu noktada komite üyesi bazı senatörler, ABD’nin çekilme kararının son derece yanlış olduğunu ve 20 yıldır teröre karşı elde edilen zaferlerin tümünü riske attıklarını vurguladı.  

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.