ABD ordusu kuantum işlemcilere yatırım yapıyor

Kuantum bilgisayar çipi üretmek için yeni bir yaklaşım deneyen bir proje ABD ordusu tarafından fonlanıyor. ABD ordusu böylece kuantum işlemcilerinin seri işlem yeteneklerini muharebe esnasında kullanabilmek için adım atıyor.

ABD Ordusuna bağlı bir araştırma ofisinde proje yöneticisi olan Sarah Gamble, C4ISRNET ile yaptığı röportajda kuantum işlemcileri hakkında bilgiler verdi. Gamble’ın verdiği bilgilere göre kuantum işlemcileri bilgiyi depolamak için 1 kuantum bit kullanıyor. Bu kuantum bitler fotonik çip denilen bir parça üstünde yer alıyor. Araştırmacılar çip üstünde yer alan kuantum bit sayısını arttırmaya çalışıyor daha öncesinde çipe yerleştirilebilen kuantum bit sayısı iki veya üçtü.

C4ISRNET’in haberine göre Gamble, şu anda çok miktarda kuantum biti başarılı bir şekilde uygulayıp kontrol edebildiklerini ancak kuantum bit sayısını milyonlar ve milyarlara getirebilmenin büyük bir araştırma konusu olduğu söyledi.

Bu çalışmada araştırmacılar küçük kuantum chipletlerini daha büyük bir devreye koyarak 128 kuantum bite çıkmayı başardı. Ancak gerçekleştirilmesi istenen uygulamalar için gelecekte milyonlar veya milyarlarca kuantum bit gerekecek. Bu uygulamalara örnek olarak muharebe alanında daha fazla durum farkındalığı kazanabilmek verilebilir.

Ordu muharebe alanından gelen datayı kuantum hızında işleyerek nerdeyse gerçek zamanlı seviyelerde karar alabilmek istiyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.