ABD ordusundan SpaceX’e yeni görev

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi, ABD Savunma Bakanlığı ile yeni bir iş birliğine başladı. SpaceX firması, alçak Dünya yörüngesinde bulunarak füze tehditlerini takip edecek uyduların üretimi için anlaşılan iki firmadan biri oldu. 

ABD Savunma Bakanlığı için füze takip uydusu üretilmesi planlanan proje için SpaceX ile 149 milyon dolardan fazlası için anlaşıldı. Uzay Gelişim Ajansı’ndan (SDA) yapılan açıklamaya göre L3 Harris ile de 193 milyon doların üzeri için anlaşıldı. 

SpaceX dışarıdan tedarik yapacak

Uydular geniş bir görüş açısına sahip ve ses üstü füzeleri bile takip edebilen kızılötesi algılayıcı çevresinde geliştirilecek. SpaceX tarafından üretilen uyduda Starlink uydusunun temel yapısı örnek alınacak. Ancak SpaceX üreteceği uydu için algılayıcıyı farklı bir tedarikçiden edinecek. L3 Harris, SpaceX’ten farklı olarak bütün uyduların üretimini kendi bünyesinde gerçekleştirecek.

Hedefte büyük bir ağ sistemi var

SpaceX şirketi “büyük ağ” projesi olarak zihinlerde kalan uydu atılımı için binlerce Starlink uydusunu yörüngeye taşıdı. L3 Harris ve SpaceX tarafından üretilecek 8 uydu, SDA’nın “takip katmanı” adlandırdığı şeyin ilk neslinin bir parçası olma niteliği taşıyor. Bu uyduların, Lockheed Martin ve York Space Systems tarafından geliştirilmekte olan “ulaşım katmanı” ile bağlanabilecek şekilde tasarlanması bekleniyor. Ulaşım katmanı uyduları ile takip katmanı uyduları iletişimde tutulmak suretiyle, elde edilen bilgilerin Dünya’da ilgili yerlere iletilmesi hedefleniyor. 

SpaceX ve L3 Harris’in 2022’nin eylül ayına kadar teslimatı gerçekleştirmeleri gerekiyor. Planlarda değişiklik olmaması halinde ABD ordusunun takip uydularından sisteme 30 tane daha eklemesi bekleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.