ABD, Pasifik’e kara konuşlu Tomahawk yerleştirecek

ABD, Pasifik’e orta menzilli füze sistemleri konuşlandıracak!

Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu’nda gazetecilerle bir araya gelen ABD Pasifik Ordusu Komutanı General Charles A. Flynn bir dizi açıklamada bulundu.

Çin Ordusu’nun askeri kapasitesini değerlendiren General Flynn, Çin Ordusu’nun bugün bulunduğu seviyenin 2017 veya 2018’den çok daha ileride olduğunu ve bu ilerlemenin bölge ülkeleri ve dünya için tehlike yarattığını iddia etti.

Çin’in, Tayvan’a karşı askeri kapasitesini ve hazırlığını hızla artırdığını belirten General Flynn, Pasifik Ordusu’nun Çin’in bu çabalarına bölgeye yeni silah sistemleri konuşlandırılarak karşılık verileceğini söyledi.

Pasifik Tomahawk 3

ABD Pasifik Kuvvetleri’nin gelecek yıl Çin’i Tayvan’ı işgal etmekten caydırmaya yönelik çabalarının bir parçası olarak bölgeye yeni orta menzilli füze sistemleri konuşlandıracağını ifade eden General Flynn bu sistemlerin kara tabanlı Tomahawk ve SM-6 füzelerini de içereceğini belirtti.

General Flynn konuşması sırasında:

“Bu sistemleri test ettik ve bugün bir veya iki bataryaya sahibiz. 2024’te bu sistemleri bölgeye yerleştirmeyi planlıyoruz. Nerede ve ne zaman olduğunu söylemeyeceğim. Ama sadece onları konuşlandıracağımızı söyleyeceğim.” ifadelerini kullandı.

Soğuk Savaş sırasında geliştirilen kara konuşlu Tomahawk seyir füzesi sistemleri 1987 Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF) kapsamında envanterden çıkarılmış, ancak 2019 yılında Rusya’nın anlaşmadan çekilmesinin ardından ABD’de anlaşmayı askıya almış ve ABD Ordusu ile ABD Deniz Piyadeleri kara konuşlu yeni Tomahawk sistemlerini envantere almak için çalışmalar başlatmıştı.

Pasifik Tomahawk 2

ABD Deniz Piyadelerinin yürüttüğü Uzun Menzilli Füze (LMSL) projesi kapsamında geliştirilen, Oshkosh üretimi JLTV Rouge insansız aracı üzerine entegre edilmiş kara konuşlu Tomahawk sisteminin ilk bataryası geçtiğimiz temmuz ayında teslim edilmişti. ABD Ordusu için geliştirilen ve Tomahawk’ın yanı sıra SM-6 füzesi de ateşleyebilen Typhon Silah Sistemi’nin ise test faaliyetlerinin ardından kısa süre içinde teslim edilmesi bekleniyor.

Çin’in bölgedeki bazı ülkelere yönelik giderek artan saldırgan davranışlarına yanıt olarak daha fazla bölge ülkesinin ABD kuvvetleriyle birlikte tatbikat yapmak isteğini belirten General Flynn, konuşlandırılacak orta menzilli füze sistemlerine ilave olarak gelecek yıl ilk operasyonel kapasiteye (IOC) ulaşması beklenen PrSM füzelerinin de bölgeye konuşlandırılmasının planlandığını söyledi.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.