ABD Polonya’da kalıcı üs kuruyor

Polonya’da askeri üs kurmak isteyen ABD’nin Polonya’ya bin asker göndereceği açıklandı.

Polonya’da şu anda 4 binden fazla ABD askeri görev yapıyor. Askeri üs kurulumu için yapılan anlaşmaya göre ABD, Polonya’ya keşif ve komuta alanlarında destek çıkacak.

Varşova yönetimi, ABD birliklerini topraklarına yerleştirmenin maliyetini de paylaşmayı kabul etti. Yapılan anlaşmada miktar henüz net bir şekilde bilinmese de Trump yönetiminin %50’nin üzerinde bir talebi olduğu iddia edildi.

2024 yılına kadar NATO tarafından zorunlu tutulan gayri safi yurt içi hasıla’nın yüzde 2’sini ulusal savunmaya harcaması gereken Polonya, daha fazla ABD kuvveti, uçak ve drone almayı kabul ederken, altyapı oluşturmak için büyük bir tasarının altını çizmeyi kabul etti.

Bir Pentagon sözcüsü olan Teğmen Col. Thomas Campbell, Varşova yönetiminin “Polonya’daki ABD kuvvetlerine altyapı ve lojistik destek sağlamayı kabul ettiğini” ifade etti.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper ise yapılan “bu yeni anlaşma Rusya’ya karşı caydırıcılığı artıracak, NATO’yu güçlendirecek ve müttefiklerimize güvence verecek. Polonya’nın NATO’nun doğu kanadındaki ileri mevcudiyetini, stratejik ve operasyonel esnekliği arttıracak.” ifadelerini kullandı.

ABD Silahlı Kuvvetleri, Almanya’dan yaklaşık 12 bin askeri içeren çekilme planlarını uygulamaya koyarken, askerlerin bir kısmının da Polonya’ya veya Baltık ülkelerine geçişi yapılabileceği ifade edildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.