ABD savaş gemisi, kendisine yaklaşan Husi İHA’sını düşürdü

Amerikan savaş gemisi İran yapımı Husi İHA’sını düşürdü!

Kızıldeniz’de devriye gezen ABD savaş gemisinin Yemen’deki Husi kontrolünde bulunan alanlardan fırlatılan insansız hava aracını düşürdüğü açıklandı.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) tarafından yapılan açıklamaya göre, Arleigh-Burke sınıfı güdümlü füze muhribi USS Carney (DDG 64), Kızıldeniz’in güneyinde Husi kontrolündeki bölgelerden fırlatılan İran yapımı KAS-04 (Samad) uzun menzilli insansız hava aracını yerel saatle 11:00’da vurarak düşürdü. Olay sırasında gemide bir hasar oluşmadığı ve personelde de yaralanma meydana gelmediği belirtildi.

USS Carney’in olay sırasında akaryakıt ve lojistik ikmal gemisi USNS SUPPLY (T-AOE-6) ile bölgeye askeri teçhizat taşıyan ABD bayraklı başka bir ticari gemiye eşlik ettiği açıklandı.

Açıklamada, insansız hava aracının niyetinin tam olarak bilinmemekle birlikte USS Carney’e doğru uçtuğu ve yaklaşmasının ardından vurularak düşürüldüğü ifade edildi.

19 Ekim tarihinde Husiler tarafından Yemen’den İsrail’e ateşlenen 4 seyir füzesi ve 15 insansız hava aracını düşüren USS Carney muhribi, Husi hava hedeflerine yönelik ikinci kez önleme gerçekleştirdi. Bununla birlikte Kızıldeniz’de ABD savaş gemileri tarafından Husi hava hedeflerine dördüncü kez önleme gerçekleştirmiş oldu.

USS-Carney 2

Daha önce, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının ardından bölgede artan gerginlik sebebiyle Gerald R. Ford Uçak Gemisi Saldırı Grubu’ndan ayrılarak Kızıldeniz’de devriye faaliyeti icra eden USS Thomas Hudner (DDG-116) güdümlü füze muhribi tarafından 15 ve 23 Ekim tarihlerinde çok sayıda Husi kamikaze insansız hava aracı düşürülmüştü.

CENTCOM tarafından da geçtiğimiz günlerde 27 Kasım tarihinde Yemen açıklarında Husi militanlarınca kaçırılmaya çalışılan sivil bir gemiye müdahale eden USS MASON (DDG 87) güdümlü füze muhribine Husi kontrolündeki alanlardan 2 adet balistik füze fırlatıldığı, füzelerin geminin yaklaşık 18 kilometre açığında Aden Körfezi’ne düştüğü açıklanmıştı.

SM-6-2

Husiler, İsrail’in Gazze’ye gerçekleştirdiği saldırılar sebebiyle İsrail’e savaş ilan ettiklerini açıklamış ve İsrail’e yönelik olarak Kamikaze İHA, seyir füzesi ve balistik füze saldırıları gerçekleştirmiş, fırlatılan füze ve İHA’lardan bazıları İsrail’in Akabe Körfezi’nde bulunan Eliat kentini vurmuş, bazı füze ve İHA’lar ise İsrail hava savunma sistemleri ve uçaklarınca düşürülmüştü.

ABD’nin İsrail’e destek sağlamak amacıyla bölgeye daha fazla savaş gemisi konuşlandırmasıyla birlikte Husi güçleriyle yaşanan gerginlikler giderek artmakta.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.