ABD Savunma Bakanı Austin’in sürpriz Kabil seyahati

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’den Afganistan’a sürpriz bir ziyaret gerçekleşti.

Bir haftalık Asya turuna çıkmış olan Lloyd Austin sırasıyla Güney Kore, Japonya ve Hindistan’da çeşitli temaslarda bulundu. Austin’in 21 Mart tarihinde ülkesine dönmesi beklenirken sürpriz bir şekilde Yeni Delhi’den Kabil’e geçiş yaptı.  

Afganistan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Eşref Gani ve Lloyd Austin arasında Afgan barış süreci ve bölgede son dönemde kayda değer düzeyde tırmanışa geçen şiddet olayları ele alındı.

Bakan Austin ise sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımında, “Afganistan’ı dinlemek ve öğrenmek için geldim.” ifadelerini kullandı.

Austin basın toplantısı esnasında kendisine yöneltilen, “Taliban’ın, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesini sağlayacak şartları yerine getirdiğini düşünüyor musunuz?” sorusuna ise bu konudaki değerlendirmelerinin hâlâ devam ettiğini ancak ülkede şiddet seviyesinin de yükseldiğini söyleyerek cevap verdi.

ABD Eski Başkanı Donald Trump, Taliban ile imzalanan Doha Anlaşması kapsamında 1 Mayıs 2021 tarihine kadar Afganistan’da bulunan askerlerinin ülkeyi terk edeceğini taahhüt etmişti; fakat yeni Başkan Joe Biden 1 Mayıs’ın çekilme için erken olduğunu düşünüyor. Taliban ise kendilerinin Doha Anlaşması’na bağlı kaldıklarını ABD’nin de anlaşma uyarınca hareket etmesi gerektiği değerlendirmesinde bulunuyor. Taraflar arasındaki anlaşmazlık halinin Nisan ayında Türkiye’de düzenlenecek olan Afgan barış toplantısı ile çözüme kavuşması ümit ediliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.