ABD Savunma İstihbarat Teşkilatı konum verilerini satın aldı

Savunma İstihbarat Teşkilatı (DIA), Senatör Ron Wyden’a gönderilen ve The New York Times tarafından alınan bir notta konum verilerini aracılardan satın aldığını kabul etti ve verilerin ABD’den veya dışından olup olmadığının fark etmediğini bildirdi.

Aracılar denilen veri simsarları insanların bilgilerini toplayıp satan şirketlerdir. Kişi ya da kurum bilgilerini uygulama üreticilerine ve web sitelerine ödeme yaparak alan bu şirketler, bilgileri ABD hükümetine ve para verecek herkese satabilir.

The Verge’in haberine göre DIA yayınladığı bildiride, “Personelinin yalnızca ABD lokasyon veri tabanını, üst düzey liderlik, Gözetim ve Uyum Ofisi ve Baş Hukuk Müşaviri’nin onayını gerektiren belirli bir süreç aracılığıyla yetkilendirildiğinde sorgulanabileceğini” söyledi. Ayrıca, son iki buçuk yılda ABD cihaz konum verilerine beş kez bakma izni verildiğini de belirtti.

ABD’de dördüncü yasa değişikliğine göre, devlet kurumlarının bir telefon şirketi gibi üçüncü bir şahıstan verileri almadan önce bir yetki belgesi elde etmesi gerekiyor. Bu, en son Yüksek Mahkeme’nin Marangoz kararıyla onaylanan bir kural. Ancak DIA, bu kararın veri simsarlarından aynı verileri almak için geçerli olmadığını, çünkü onların hukukun gücünü kullanmadığını savunuyor.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği ise aynı fikirde değil. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği üst düzey personel avukatı Ashley Gorski “Hükümet, anayasal korumaları atlatmak için özel verilerimizi satın alamaz.” açıklamasında bulundu ve ekledi “Hükümetin, bu kanunsuz uygulamanın kaynağı ne olursa olsun, konum verilerimizi alması için bir izin alması gerekiyor.” 

ABD devlet kurumlarının konum bilgilerini elde etmek ve bir izin almak zorunda kalmamak için veri aracılarını kullandığı biliniyor; ancak bazı yasa koyucular boşluğu kapatmak için çalışıyor. Bildirinin yapılmasını talep eden Senatör Wyden’ın hükümetin aksi takdirde bir mahkeme emri veya emri gerektirecek bilgileri satın almasını yasaklamayı amaçlayan “Dördüncü Değişiklik Satılık Değil” adlı bir yasa tasarısına sahip.

 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.