ABD senatosu yabancı drone’lara karşı

ABD senato üyelerinden oluşan The American Security Drone Act (Amerikan Güvenlik Drone Hareketi), ABD tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak görülen ülkelerde üretilmiş olan droneların satın alınmasına son verilmesi için çağrıda bulundu.

Yaklaşık bir sene öncesinde ABD senatosunun iki partisinden de destek almakta olan The American Security Drone Act (Amerikan Güvenlik Drone Hareketi), “ulusal güvenlik tehdidi” olarak görülen ülkelerde üretilmiş droneların satın alınmasının yasaklanması için ABD hükümetine çağrıda bulundu. “Ulusal güvenlik tehdidi” olarak görülen ülkelerin arasında Çin ve İran gibi ülkeler yer alıyor.

The National Interest tarafından yapılan habere göre öneri bir grup Demokrat ve Cumhuriyetçi partiden gelen senato üyeleri tarafından ortak olarak sunuldu. Grup, ulusal güvenlik riski olarak görülen ülkelerde üretilmiş ya da birleştirilmiş droneların ya da insansız hava araçlarının herhangi bir federal departman ya da ajans tarafından satın alınmamasını önerdi. Grup aynı zamanda güncel olarak kullanılmakta olan droneların kullanımının durdurulması için bir zaman çizelgesi de önerildi. Grup ayrıca federal fonların drone satın almak için kullanılmaması için de çağrıda bulundu.

Senato üyelerinden Rick Scott geçen sene “Unmanned Aerial” için verdiği bir röportajda Çin gibi bazı ülkelerin ABD ile yarışmak için ordularını geliştirdiğini belirtmişti. ABD’nin teknolojileri ve fikir mülkiyetleri Çin tarafından çalınırken ABD hükümeti dronelar gibi kritik teknolojileri Çin’den satın aldığı Senatör Scott tarafından belirtilmişti. Scott’ın ifadelerine göre “The American Security Drone Act” ABD tarafından “düşman” görülen ülkelerde üretilmiş olan droneların satın alınmasını engelleyerek ulusal güvenliği sağlamayı planlıyor.

Ancak Senatörler tarafından yapılan yabancı üretim droneların satın alınmaması çağrsı üzerine ABD ordusu henüz uymuyor.

ABD Hava Kuvvetlerinin düzinelerce Çin yapımı drone aldığını ve satın alınan droneların eğitim ve test için kullanıldığı The Wall Street Journal tarafından yapılan bir haberde yer almıştı. Dünyanın en büyük insansız hava aracı üreticisi olan Da-Jiang Innovations isimli Çin merkezli firmaya ait 57 drone ABD Hava Kuvvetleri tarafından satın alındı. Ancak Çin merkezli firma aynı zamanda ABD tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak da sınıflandırılıyor. Firma 900 lokal ve devlet kolluk kuvveti ve acil servis için drone ve insansız hava aracı sağlıyordu. Ancak firma tehdit olarak sınıflandırıldıktan sonra İçişleri Bakanlığı gibi bazı ajanslar firmaya ait droneları kullanmaya son verdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.