ABD, Suriye petrolünü Irak’a taşıyor

Suriye’nin kuzeyindeki ham petrol rezervlerinin yüzde 90’nını elinde bulunduran ABD güçleri, burada çıkarılan ham petrolü Irak’a taşıyor.

ABD güçleri son 24 saatte en az 300 petrol tankerini, Suriye’nin kuzeydoğusundaki kontrolü altında bulunan petrol rezervlerinden doldurarak El Mahmudiye sınır kapısından Irak’a transfer etti. Suriye’nin petrol açısından zengin bölgeleri olan doğu ve kuzeydoğusundaki Haseke, Rakka, Deyr ez-Zor gibi önemli kentlerin birçoğunu, ABD’nin destek verdiği terör örgütü YPG/PKK güdümündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kontrol ediyor. Türkiye sınırına yakın bir noktada bulunan Haseke bölgesinde günlük 140 bin varil ham petrol çıkarılıyor.

Suriye rejiminin Petrol ve Maden Kaynakları Bakanı Bassam Tomeh, 18 Mart’ta Arapça yayın yapan Al Ahbariye’ye verdiği röportajda, ”Amerikalılar ve müttefikleri, tıpkı korsanlar gibi Suriye’nin petrol zenginliğini ve tankerlerini hedef alıyor.” açıklamasında bulundu.

ABD güçlerinin Deyr ez-Zor bölgesinde 4, Haseke eyaletinde 5 olmak üzere Suriye’nin genelinde 9 askeri üssü bulunuyor. ABD liderliğindeki IŞİD karşıtı Birleşik Ortak Görev Gücü (CJTF-OIR) Komutanı Korgeneral Paul Calvert Twitter üzerinden yaptığı açıklamada DAEŞ tehdidine dikkat çekerek, “Amerikan kuvvetleri yakın zamanda eve dönmeyecek.” ifadelerini kullanmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.