ABD, Taliban hedeflerini vurdu

Afgan hükümeti ve Taliban heyeti 18 Mart’ta Moskova’da düzenlenecek olan konferansa hazırlanırken, Amerika Taliban’ın merkez üssü Kandahar’daki birçok noktayı hedef alan bir saldırı düzenledi.

Taliban hareketinin sözcülerinden olan Kari Mohammad Yusuf Ahmadi’nin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı uçakların Kandahar’ın farklı bölgelerine hava saldırısı gerçekleştirdiğini ve saldırılar sırasında çok sayıda ‘’Mücahitin’’ öldüğünü ya da yaralandığını ifade etti. Yusuf Ahmadi, saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirtirken bu harekatın Doha anlaşmasının açıktan bir ihlali olduğunu söyledi.

Yusuf Ahmadi, ‘’ABD eğer bu tür keyfi ve haksız saldırılarına devam ederse İslam Emirliği’ne bağlı Mücahitlerin kendilerini müdafaa hakkı doğacaktır ve ülkede bulunan yabancı güçlere benzer şekilde cevap verilecektir. Meydana gelecek tüm olayların müsebbibi de anlaşmayı çiğneyen ABD olacaktır.’’ dedi.

ABD kanadı ise harekata ilişkin yaptıkları açıklamada, hava saldırısının amacının Afgan hükümetine bağlı askerlerin korunması olduğunu duyurdu.

ABD eski Başkanı Donald Trump döneminde imzalanan Doha anlaşması yeni Başkan Joe Biden döneminde yeniden incelemeye alınmıştı. ABD geçen günlerde Afganistan’da yeni bir anayasa hazırlanıp, serbest seçimler gerçekleştirilene kadar geçiş hükümeti kurulması önerisinde bulunmuş; Taliban ise bu fikre sıcak bakmadığını açıklamıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.