ABD, Ukrayna’ya yardım için Yunanistan’ı ikna etmeye çalışıyor

ABD, Ukrayna’ya yardım toplamak için müttefiklerinin kapısında!

Yunan medya kuruluşu Ekathimerini, top mermilerinin Yunanistan Silahlı Kuvvetleri’nin depolarından temin edileceğini bildirdi.

Washington’ın toplamda;

  • 50 bin adet 105 mm kalibreli mermi;
  • 20 bin adet 155 mm kalibrelik mermi;
  • 5 bin adet 203 mm kalibrelik mermi tedarik edilmesini istediği ifade edildi.

Habere göre, bu tedarik karşılığında Yunan tarafı toplamda 47 milyon dolar talep ediyor.

155 mm

Müzakerelerin son aşamada olduğunu aktaran Yunan medyası, bu görüşmelerin Atina için sadece menfaat açısından değil, aynı zamanda mühimmat üretiminin Yunanistan için kârlı olabileceğine işaret ettiği için önemli olduğunu vurguluyor.

ABD’nin M110A2 kundağı motorlu toplar için kullandığı 203 mm’lik top mermilerinin Yunanistan’ın cephaneliklerinde de yer aldığı ve bu top mermilerinin Sovyet üretimi Pion kundağı motorlu toplarda da kullanıma uygun olduğunu belirtmek gerekiyor.

2S7 pion

Daha önce Ukrayna ordusunun, Amerikan 8 inçlik M1 ailesi obüsleri (kundağı motorlu M110 ve çekili M115) tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış olan M106 yüksek patlayıcı mermileri kullandığı ortaya çıkmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna’ya halihazırda 10 bin adet 203 mm mühimmat sağladığı biliniyor.

105 mm

Kasım 2022’de ABD, Yunanistan’dan Rus S-300 ve Tor-М1 hava savunma füze sistemlerini kullanmaktan vazgeçmesini istemişti. Bunun arkasındaki sebeplerden birinin de ABD’nin söz konusu bu Rus silahlarını, Rusya’ya karşı kullanmak için, Ukrayna’ya transfer etme düşüncesi olduğu iddia ediliyor.

Buna karşılık Yunanistan, ABD’nin Patriot sistemleriyle değiştirmesi halinde Ukrayna’ya S-300 hava savunma sistemleri vermeye hazır olduğunu dile getirdi.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde ABD Senatosu, Biden yönetimini Ukrayna’ya yapılan yardımlar konusunda sıkıştırdı. “Ukrayna’ya bu kadar yardım edilmese daha mı iyi olurdu acaba?” düşüncesine giren Senato üyelerinin gölgesinde Biden yönetiminin Ukrayna politikasında değişiklikler gözleniyor. Yapılan çeşitli iddialarda ABD’nin direkt yapılan yardımları azaltmasına rağmen Avrupa ülkeleri ve müttefikleri üzerinden Ukrayna’ya yardımların iletildiği ileri sürülmüştü.

Adsız tasarım

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.