ABD Uzay Gelişim Ajansı uzaya gösteri uydusu fırlatmayı planlıyor

ABD Uzay Gelişim Ajansı (Space Development Agency, SDA) alçak dünya yörüngesinde operasyonlarını yürütecek ve diğer uydulara kıyasla daha küçük uydular barındıran bir uydu takımı oluşturma odağı ile 2019 yılında kuruldu.

Jeosenkron yörüngede belirli uydulardan müteşekkil ABD Uzay Kuvvetleri takım yıldızlarının çoğunun aksine, NDSA LEO’da çalışan yüzlerce uydudan oluşacak.

Uzay Gelişim Ajansı 2022 yılında fırlatacağı National Defense Space Architecture’ı (NDSA) alçak dünya yörüngesinde çalıştırmayı hedefliyor.

C4ISRNET tarafından yapılan habere göre ABD Uzay Geliştirme Ajansı, uydularını 2022’de yörüngeye fırlatmayı planlıyor; ancak uyduları fırlatmadan önce çeşitli teknolojilerin önünü açmaya yardımcı olmak için birkaç gösteri uydusu fırlatıp deneme yapmayı amaçlıyor.

Fırlatılacak ilk iki uydudan Mandrake II ve LINCS, kendi aralarında iletişim kurulmasını kolaylaştırmak için uydular arası optik çapraz bağlar oluşturulacak. Çapraz bağ sistemi sayesinde veriler uydular arasında hızlı bir şekilde birbirine iletilerek yörünge üstündeyken işlenebilecek. Böylece uyduların topladığı veriler saniyeler içerisinde ABD ordusuna iletilebilecek bir örgüsel ağ oluşturacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.