ABD Uzay verilerini İngiltere ile paylaşacak

ABD Uzay Komutanlığı 14 Ağustos günü, temel hedefi yakın müttefiklerle iş birliği içinde olmak olan Olimpik Savunma Operasyonu’nun bir parçası olarak, Uzay durumsal farkındalık verilerini Birleşik Krallık ile paylaşacağını duyurdu. Olimpik Savunma Operasyonu, ABD Stratejik Bakanlığı tarafından oluşturulmuş daha sonra Uzay Komutanlığı tarafından devralınmıştı. 

C4ISRNET’in haberine göre, yakın zaman önce yapılan anlaşma gereğince ABD Uzay Kuvvetleri, Standartlaştırılmış Astrodinamik Algoritma Kütüphanesi’ni [Standardized Astrodynamics Algorithm Library (SAAL)] Birleşik Krallık ile paylaşacak. SAAL, servisin yörünge üzerindeki nesnelerin gidişatını öngörebilmesine yardımcı olan, Uzay Kuvvetleri’nin yörünge fizik ve algoritmaları anlayışının koleksiyonudur.

ABD iş birliği programını genişletmek istiyor

ABD Uzay Kuvvetleri Operasyon ve İletişim Yöneticisi DeAnna Burt, “Uzay’daki saldırgan eylemler çok uluslu ve koordineli bir çaba ile caydırılmalıdır. Savunma ve korumaya veya kolektif yeteneklerimize izin verilmelidir.” şeklinde konuştu. Burt, “Koalisyon ortaklarımızla SAAL paylaşımını yapmak, ABD ve müttefikleri arasında büyük oranda iş birliği ve koordinasyona olanak verecek.”  ifadelerini kullandı.

İngiltere Olimpik Savunma Operasyonu’na katılan ilk ülke ve ABD Uzay Kuvvetleri, programa daha fazla ülkenin dahil olmasını istiyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.