ABD ve Güney Kore’den ortak hava tatbikatı

Kuzey Kore’nin saldırgan tutumu ABD-Güney Kore ilişkilerinin daha da gelişmesini sağlıyor.

ABD karar alıcıları son dönemde bölge ile ilgili değerlendirme yaparken en çok Kuzey Kore’nin olası bir nükleer testinden endişeleniyor.

Bu kapsamda Kuzey Kore’ye karşı Güney Kore’nin yanında kesin ve net bir saf tutan ABD ile Güney Kore orduları 31 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında ortak hava tatbikatı düzenleyecek.

Tatbikata ABD Japonya’daki üssünden havalanacak F-35B’ler başta olmak üzere 100 adet savaş uçağı ile katılım sağlayacak. Güney Kore ise F-35A, F-15 ve KF-16 uçakları başta olmak üzere 140 uçakla tatbikattaki yerini alacak.

Güney Koreli yetkililer düzenlenecek tatbikata Avustralya Hava Kuvvetleri unsurlarının da katılacağını aktardı.

Güney Kore dün itibarıyla bölgede yıllık tatbikatlarına başladığını da duyurdu.

Kuzey Kore’nin saldırgan tutumu ve bölgede yaşananlar

Güney Kore ordusu, 14 Ekim’de Kuzey Kore’nin Doğu Denizi’ne bir kısa menzilli balistik füze (SRBM) fırlattığını ve 2018’de iki ülke arasında yapılan askeri gerilimi azaltma anlaşması kapsamında belirlenen deniz “tampon bölgelerine” yaklaşık 170 topçu ateşi açtığını bildirmişti.

Son 2 haftada 8. füze atışını yapan Kuzey Kore’nin 4 Ekim’de fırlattığı balistik füze, 2017’den sonra ilk kez Japonya’nın kuzeydoğusundan geçerek Pasifik Okyanusu’na düşmüştü.

ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore’nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak ortak tatbikatlarda, Doğu Denizi’ne (Japon Denizi) karadan karaya 4 füze ateşlemişti.

Öte yandan ABD, ortak deniz tatbikatı sonrasında Kore Yarımadası’ndan ayrılan USS Ronald Reagan uçak gemisinin 5 Ekim’de Doğu Denizi’ne döneceğini bildirmişti. Bunun ardından Kuzey Kore, 6 Ekim’de Doğu Denizi yönüne 2 balistik füze fırlatmıştı.

ABD, Güney Kore ve Japonya, son 5 yıldır ilk kez 30 Eylül’de Doğu Denizi’nin bitişiğindeki uluslararası sularda anti-denizaltı tatbikatı düzenlemişti.

Pyongyang yönetiminin, 2022 başından bu yana Birleşmiş Milletler (BM) kararlarını ihlal ederek farklı menzillerde 20’yi aşkın balistik füze denemesi gerçekleştirdiği biliniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.