ABD ve İngiltere’den nükleer silah hamlesi 

ABD nükleer füzeleri, Soğuk Savaş’ın azalan etkilerini gerekçesiyle 2008’de İngiltere topraklarından çıkarılmıştı. 

ABD’nin planı, İngiltere’nin Suffolk ilçesindeki Lakenheath askeri üssüne nükleer silah konuşlandırılmasını içeriyor. Daha önce ABD’nin iki F-35A uçağı filosunu bu üsse transfer edeceği bildirilmişti. Filoda, taktik nükleer silah taşıma kapasitesine sahip 54 uçak bulunuyor. 

The Telegraph’ın ulaştığı belgere göre Pentagon, hava üssünde yeni bir tesis için satın alma sözleşmelerine imza attı. İhale belgelerinde, başta balistik füze savunma sistemleri dahil olmak üzere üs için yeni ekipman siparişlerinin ayrıntıları da yer alıyor. Bu sistemlerin “yüksek değerli varlıkları” hedef alan saldırılara karşı koruma sağlamayı amaçladığı bildiriliyor.

Ek olarak açıklanan belgeler, ABD kuvvetleri için yeni bir konut tesisinin inşasına yönelik planların sürdüğünü ve projenin haziran ayında başlamasının beklendiğini öne sürüyor. Bu hamle, beklenen “nükleer misyonu” desteklemek için üssün altyapısını geliştirmeye yönelik bir stratejiye hizmet ediyor.

İngiltere Savunma Bakanlığı sözcüsü konuşlandırmaya yönelik, “Belirli bir konumda nükleer silahların varlığını ne doğrulamak ne de reddetmek, uzun süredir devam eden İngiltere ve NATO politikası olmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı. ENG USA 2

Son zamanlarda Atlantik’in her iki yakasındaki üst düzey isimlerden, İngiltere’nin NATO güçleri ile Rusya arasında olası bir savaşa karşı hazırlıklı olması yönünde çağrılar geldi.

Bu haftanın başında İngiliz ordusunun görevden ayrılan komutanı General Sir Patrick Sanders, 74,000 kişilik güçlü saflarının olası çatışmalara daha iyi hazırlanabilmeleri için en az 45.000 yedek asker ve vatandaş tarafından desteklenmesi gerektiğini söylemişti. 

İngiltere hükümeti ise askerliğin gönüllü hizmet olarak devam edeceğine dair kararlarının kesin olduğunu belirtmişti. 

ABD Donanma Bakanı Carlos Del Toro, İngiltere’yi “günümüzde var olan tehditler” göz önüne alındığında silahlı kuvvetlerinin büyüklüğünü “yeniden değerlendirme” çağrısında bulundu.

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.