ABD’de TikTok yasağı bir kez daha engellendi

Bir video uygulaması olan TikTok için bazı kısıtlamaların 12 Kasım tarihinde uygulamaya geçmesi planlanıyordu. TikTok daha öncesinde de ABD’de bazı kısıtlamalardan kurtulmuştu. Bu sefer ise Pennsylvania’daki bir hakim geçici olarak kısıtlamaları durdurma kararı aldı.

Washington Post tarafından yapılan habere göre, TikTok’u koruyan bu mahkeme emrinin alınması için mahkemeye başvuran TikTok şirketinin kendisi değildi. Uygulamanın kullanıcıları olan ve 1 milyona yakın takipçi sayısına sahip 3 içerik üreticisi, TikTok’un ABD içerisinde engellenmemesi için mahkemeye gitti. İçerik üreticileri, TikTok tarafından sağlanan bazı profesyonel imkanlara olan erişimlerini kaybedeceklerini belirtti.

Mahkeme kararına göre bozma kararı alınmadığı sürece TikTok, ABD sınırları içerisinde kullanılabilir olacak. Trump hükümetinin uygulamanın kısıtlanması için verdiği uzun süreli uğraşlar için alınan karar başka bir yenilgiyi gösteriyor.

Pennsylvania’daki federal mahkemede Hakim Wendy Beetlestone yasaklama kararının içerik üreticilerinin milyonlarca takipçi ile iletişim halinde olabilmesini ve sponsor bulabilmesini engelleyeceğini söyledi. 

Trump tarafından ulusal güvenlik problemi olarak nitelendirilen TikTok’un, 12 Kasım tarihinde tamamen kaldırılması planlanıyordu. Bunun yanında eylül ayında Amerikan uygulama mağazalarından TikTok’un kaldırılması ve internet şirketlerinin TikTok ile iş yapmasını engellenmesi gibi kararlar da alınmıştı.

Trump yönetiminin TikTok için uygulamak istediği yasakların kanunları aştığı söylenerek, TikTok’un uygulama mağazalarından kaldırılması kararı geçen ay kaldırılmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.