ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı

Birleşik Arap Emirlikleri’ne AN/TPQ-50 mobil topçu ve havan tespit radarı satışına ABD tarafından izin verildi!

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı Savunma Güvenlik İş birliği Ajansı (DSCA) tarafından Birleşik Arap Emirlikleri’ne 18 adet AN/TPQ-50 mobil topçu ve havan tespit radarı satışına izin verilmesine yönelik bildiri yayınlandı.

Yayınlanan bildiride, FMS programı ile Birleşik Arap Emirlikleri’ne 85 milyon dolar tahmini bedelle AN/TPQ-50 mobil topçu ve havan tespit radarı ve ilgili ekipmanın satışına ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından izin verildiği ve satışın onaylanmak üzere Kongre’ye iletildiği belirtildi.

AN-TPQ-50 3

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanan paket, 18 adet AN/TPQ-50 mobil topçu ve havan tespit radarı, mobil güç ünitesi, iletişim ve navigasyon ekipmanı, yedek parça, test ekipmanı, teknik ve lojistik destek, eğitim ile alınacak sistemlerin test ve kalifikasyonunda kullanılmak amacıyla 107mm yüksek patlayıcı (HE) roketleri içeriyor. Satışın toplam maliyetinin 85 milyon dolar olması öngörülüyor.

Yayınlanan bildiride teklif edilen satışın Birleşik Arap Emirlikleri ülke güvenliğinin artırılmasını sağlayacağı ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Orta Doğu’da siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için hayati bir ABD ortağı olduğu vurgulandı.

AN-TPQ-50 2

Satılacak sistemlerin kritik altyapı ve yüksek değerli sivil varlıkların yanı sıra askeri tesislerin ve kuvvetlerin roket, topçu, havan ve insansız hava aracı tehditlerinden korunmasına yönelik çabaları destekleyeceği ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin sistemi, düşman ülkeler veya ülke dışı aktörlerden gelen tehditleri tanımlamak için kullanılacağı ifade edildi.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.