ABD’den Huawei’ye satış yasağı

ABD, Çinli teknoloji ürünlerini güvenlik gerekçesiyle yasaklama kararı aldı.

BBC’nin haberine göre ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), Huawei ve ZTE’nin de içinde olduğu 5 Çinli teknoloji firmasının “yeni iletişim ekipmanlarının” ithalatını ve bunların ülkede satışını yasaklamayı oy birliğiyle kabul etti.

FCC’nin Başkanı Jessica Rosenworcel, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, verilen kararın halkı telekomünikasyon kapsamındaki ulusal güvenlik tehditlerinden korumak için devam eden eylemlerin önemli bir parçası olduğunu” kaydetti.

Ürünlerinin satışının yasaklandığı diğer şirketlerin Hikvision, Dahua ve Hytera olduğu belirtilen haberde; Hikvision’un satış yasağına ilişkin yaptığı açıklamaya da yer verildi. Şirket ürünlerinin ABD için herhangi bir güvenlik tehdidi oluşturmadığını açıklarken alınan bu kararı şu sözlerle eleştirdi:

“Karar, ABD ulusal güvenliğini korumak için hiçbir şey yapmayacak ancak ABD’deki küçük işletmeler, yerel yetkililer, okul bölgeleri ve bireysel tüketicilerin kendilerini, evlerini, işlerini ve mülklerini korumasını daha kötü ve daha pahalı hale getirmek için çok şey yapacak.”

FCC’nin aldığı yasak kararının geriye dönük olmadığı ve söz konusu firmaların daha önce ABD’de satışı onaylanmış ürünlerinin satışının devam edeceği kaydedilirken bu izinlerin de ilerleyen süreçlerde iptal edilebileceği ifade edildi.

Eski Başkan Barack Obama döneminde, Çinli telekomünikasyon firmalarının ABD pazarına erişimini sınırlamak için benzer kararlar alınmış, bu tutum Donald Trump ve mevcut ABD Başkanı Joe Biden’in yönetiminde de devam etmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.