ABD’den Huawei’ye yeni darbe

ABD, Huawei’ye yarı iletken ihracatını engellemişti. ABD Ticaret Bakanlığı, Amerikan teknolojilerini ve yazılımlarını kullanan Huawei’ye satış zorluğu getirmiş ve Amerikan teknolojilerini kullanan yabancı üreticilerin Huawei ile muhtemel bir ortaklık öncesinde ABD’den lisans almalarını zorunlu kılmıştı. Bakanlık, Huawei markası için getirdiği bu kısıtlamaları arttırdı.

Kara listeye alınan Huawei şirketi sayısı 152’ye ulaştı

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Huawei’nin 21 ülkedeki 38 iştirakinin ekonomik kara listeye alındığı bildirildi. ABD Ticaret Bakanlığı 2019’da Huawei’yi ekonomik kara listeye almıştı. Huawei’yi karar listeye ekleyen son şirketlerle toplam 152 Huawei şirketi kara listeye alınmış oldu.

Şirket ve iştiraklerin ihracat kontrolünde uygulanacak lisans şartıyla, Huawei’nin Amerikan teknolojisini kullanarak kendi teknolojisini geliştirme amacı için elde etmek isteyeceği elektronik parçalar konusunda, ihracat kontrollerini aşmasının engelleneceği belirtildi. 

“Huawei, Çin Komünist Partisi’nin bir koludur” 

Açıklamada Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un, “Huawei ve iştirakleri, ABD teknolojisine erişimini kısıtladığımız için Amerikan teknolojisinden yararlanmak amacıyla ülkenin ulusal güvenliğine ve dış politika çıkarlarına zarar verecek şekilde çalıştı.” şeklindeki görüşlerine de yer verildi. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Huawei’yi Çin Komünist Partisi’nin bir kolu olarak gördüklerini belirtti ve hamlelerini bunu dikkate alarak gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

“Müttefiklerimiz bize katılmalı”

Bakan Pompeo, “ABD, ülkenin ulusal güvenliğini ve uluslararası istikrarı tehdit eden faaliyetleri nedeniyle Huawei’ye ihracatını sınırlamaya devam edecek. Müttefiklerimizi ve ortaklarımızı bize katılmaya davet ediyoruz.” diyerek diğer ülkeleri de benzer politikalar yürütmeye davet etti. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.