ABD’den İsrail’e yardım hamlesi!

ABD’den İsrail’e yardım hamlesi!

Karar, Biden’ın Ukrayna ve İsrail’e güvenlik için Kongre’den talep ettiği 106 milyar dolarlık askeri yardımın Kongre’de tartışmalı hale geldiği bir dönemde alındı.

ABD Kongresinde bazı Demokrat milletvekilleri, İsrail’in Gazze’deki sivil kayıpları azaltma konusunda somut adımlar atması şartıyla, İsrail’e önerilen 14,3 milyar dolarlık yardımı onaylayacaklarını belirtmişti.Biden 2

Dışişleri Bakanlığı, cuma günü Blinken’ın Kongre’yi bilgilendirdiğini belirterek, “ABD’nin ulusal güvenliği çıkarlarını korumak adına acil bir satışın gerekliliğine karar verildiğini” açıkladı. Bu bildiri, satışın askeri ihracatlar için Kongre incelemesi gerekliliğini atlatacağı anlamına geliyor.

Bakanlık, “ABD, İsrail’in güvenliğine kendisini adamıştır. İsrail’in güçlü bir savunma kabiliyeti geliştirmesine ve sürdürmesine yardımcı olmak, ABD’nin ulusal çıkarları için hayati önem taşımaktadır. Bu önerilen satış, hedeflerimizle uyumludur” açıklaması yaptı.

Satış, 106,5 milyon dolar değerinde 13.981 adet 120 mm çok amaçlı patlayıcı tank mermisi içeriyor. Mermiler, doğrudan ABD ordu envanterinden sağlanacak.

ABD’de bu tür acil durum satış kararları geçmişte alınmış, ancak hukukçuların ve milletvekillerin tepkilerine sebep olmuştu.Biden 3

Bu satış, Trump yönetiminin Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün’e 2019’da acil bir kararla gerçekleştirdiği 8,1 milyar dolarlık silah satışından sonraki ilk karar olarak dikkat çekiyor. Trump döneminde Dışişleri Bakanı olan Pompeo’nun bu adımına ilişkin, yapılan soruşturmanın ardından hukuka aykırılığın olmadığı sonucuna varılmıştı.

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.