ABD’den PKK’ya tırlar dolusu silah yardımı

ABD, Türkiye’nin uyarılarına rağmen terör örgütü PKK’ya desteğini sürdürmeye devam ediyor.

TRT Haber’in verdiği bilgilere göre, ABD’nin silah ve malzemeyle doldurduğu 80 tır, Suriye’nin kuzeydoğusunda görüntülendi. 

Silah, mühimmat, araç ve lojistik malzemelerin bulunduğu tırlardan oluşan konvoy, Konvoy Haseke’nin Kamışlı ilçesinden geçerek örgüte teslim edilecek. Bu teslimatla birlikte ABD’nin terör örgütüne gönderdiği askeri malzeme yüklü tır sayısı 1205’i buldu.

Terör örgütü YPG/PKK’ya desteğini sürdüren ABD güçleri, halihazırda Suriye’de, Humus Çölü’ndeki El Tanıf Üssü’nün yanı sıra Haseke, Rakka ve Deyrizor illerinde örgüt işgalindeki bölgelerde en az 11 üs ve askeri noktada varlık gösteriyor.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar bu ayın başında yaptığı konuşmada son zamanlarda terör örgütü PKK’nın uzantısı PYD ve YPG’nin Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Kalkanı bölgelerine saldırıda bulunduğunu açıklamış, ABD’nin hataya düşerek bu yapılanmaları PKK’dan ayrı düşündüklerini aktararak şunları söylemişti:

“Bu kesinlikle doğru değil, kesinlikle yanlış. Aklımızla alay etmek gibi bir şey bu. Çünkü YPG’nin PKK ile hiçbir farkı yok. Oradaki gidişler, gelişler, onların elebaşları, sistemleri aynı. Bir gün orada görev yapıyor, bir gün bilmem Zap’ta, bir gün Hakurk’ta görev yapıyor, aynı kişiler. Bunları görüyoruz, duyuyoruz, istihbarat raporlarında var, açık kaynaklarda var, konuşmalarda var. Son derece pervasız bir şekilde Kandil’dekiler dahi bunu konuşuyor. İşte, ‘YPG şunu yaptı, bunu yaptı, Kobani’de bunu yaptık’… Bu kadar açıkken YPG’nin PKK olmadığını söylemek gerçekten akıllara ziyan. Biz bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Bu son derece yanlış. Dolayısıyla PKK eşittir sonuna kadar YPG. Yani bunun bilinmesi lazım. Birinci husus bu. İkinci husus da hem Amerika ile hem Rusya ile yaptığımız mutabakat muhtıraları var. Biz muhataplarımıza bunu tekrar tekrar hatırlatıyoruz. O muhtıralarda bize düşen ne varsa bunları yapmak için azami gayret gösteriyoruz. Muhataplarımızın da bize verdikleri sözleri yerine getirmelerini istiyoruz.’

 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.