ABD’den Tayvan’a F-16’lar için IRST sistemi satışı

Son dönemde bölgede Çin ile tansiyon iyice yükselirken Tayvan, F-16 Viper savaş uçaklarının yeteneklerini güçlendiriyor.

ABD hükümeti, Tayvan’ın F-16 Viper savaş uçaklarında kullanılmak üzere 500 milyon dolarlık IRST (Kızılötesi Arama ve Takip) sisteminin Doğu Asya ülkesine olası satışını onayladı.

Konu ile ilgili Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) tarafından yapılan açıklamada, “Olası bu satış, alıcının silahlı kuvvetlerini modernize etme ve güvenilir bir savunma kabiliyetini sürdürme çabalarını destekleyerek ABD’nin ulusal, ekonomik ve güvenlik çıkarlarına hizmet etmektedir. nerilen satış, alıcının hava sahasını savunma, bölgesel güvenliği sağlama ve F-16 programı aracılığıyla ABD ile birlikte çalışabilirliği artırma yeteneklerine katkıda bulunarak, alıcının mevcut ve gelecekteki tehditleri karşılama kabiliyetini geliştirecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Bu satış, Tayvan Hava Kuvvetleri’nin Blok 70 F-16C/D’leri satın almasında gecikmelerin yaşandığı bir dönemde gerçekleşti ancak yeni sensör sistemleri filodaki yenilenmiş F-16V’lerde de kullanılabilecek.

Tedarik edilecek IRST sistemleri, Tayvan’ın F-16 Viper savaş uçaklarına, özellikle Çin’in J-20 avcı uçakları gibi stealth (gizlilik) tehditleri tespit ve takip etmek için son derece önemli bir yetenek sağlayacak.

IRST sistemleri, potansiyel hava tehditlerini tespit etmek ve izlemek için ek bir yetenek sunuyor. Bu sistemler, stealth özelliğine sahip savaş uçaklarıyla, ağır elektronik harp saldırılarıyla veya her ikisiyle birden karşılaşmaları beklenen ortamlarda faaliyet gösteren uçaklara bir alternatif sağlıyor.

Aktif arama modunda çalışan bir radarın aksine, sensörler tamamen pasif olarak faaliyet gösteriyor. Böylece, bir hedef tespit edildiğini de bile saptandığının farkına varmıyor.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.