ABD’den Türk SİHA’larına karşı sesler yükselmeye başladı

Türk SİHA’larının sahada gösterdiği zafer ve başarılar okyanus ötesinde yankılanmaya devam ediyor.

En gelişmiş silah sistemlerine karşı tehdit olarak görülmeye başlanan Türk SİHA’ları, ABD Senatosu’ndan Türk karşıtı lobilere yakınlığı ile bilinen bazı isimlerin tedirginliklerini artırmaya başladı.

Ermeni, Rum ve İsrailli Türk karşıtı lobilerin kısa süre önce Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının verilmemesi için ABD Senatosu’na yaptığı baskıdan sonra Senato’dan yeni bir ses daha yükselmeye başladı.

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, 2022 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’na (NDAA) Türkiye’nin SİHA programını yakın takibe almak ve Azerbaycan’a yapılan yardımların kesilmesini önleyen muafiyeti kaldırmak için iki ek tasarı sunarak Türkiye ve Azerbaycan’ı hedef aldı.

Azerbaycan’a yapılan yardımlar durdurulmak isteniyor

Menendez Azerbaycan’a yönelik olan muafiyeti kaldırmak için NDAA’ya sunduğu ek tasarıda, “Bakü’deki rejim, Türkiye’nin desteğiyle, Ermenistan ile Azerbaycan arasında barışçıl, müzakere edilmiş bir süreç yerine şiddet yolunu seçmeye devam ederken bu yönetimin ve gelecekteki tüm yönetimlerin bu tür yardımları durdurması ve 907’nci maddeye tam saygı göstermesinin tam zamanı.” ifadesine yer verdi.

Türk SİHA’ları anti-Türk lobileri rahatsız etti

Menendez’in sunduğu diğer ek tasarı ise Türkiye’nin SİHA programını hedef alır nitelikte oldu.

“Türkiye’nin SİHA Programına Yönelik Değişiklik” başlıklı ek tasarıda, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon’un 2018’den bu yana Türkiye’nin SİHA ihracatına ve bu SİHA’ların ABD firmalarınca üretilen parça veya teknolojileri içerip içermediğine ilişkin rapor hazırlamasını zorunlu kılıyor.

Ek tasarı ile diğer taraftan ABD’nin Türkiye’nin ihracatının Silah İhracatı Kontrol Yasası’nı veya herhangi bir ABD yasasını ihlal edip etmediğini tespit etmesini zorunlu kılıyor.

Menendez, diğer ek tasarıda sarf ettiği “Türk İHA’ları geçen yıl Ermeni ve Azerbaycan arasındaki savaşta belirleyici bir rol oynadı. O zamandan beri Polonya, Fas ve Ukrayna Bayraktar TB2’yi satın aldı ve Angola, Etiyopya, Nijer, Nijerya ve Ruanda da dahil olmak üzere diğer birçok ülke ilgi gösterdi.” şeklindeki ifadeler ile Türk SİHA’larında yaşanan ihracat patlamasından duyduğu rahatsızlığı ortaya koydu.

Menendez ayrıca, Türkiye’nin SİHA satışlarını “tehlikeli, istikrarsızlaştırıcı ve barış ve insan hakları için bir tehdit” olarak niteleyip herhangi bir ABD teknolojisinin Türk SİHA’larında yer almaması gerektiğini savunuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.