ABD’den Yunanistan’a açık destek

Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerilim Yunanistan’ın Adaları hukuksuz bir şekilde silahlandırmaya devam etmesiyle yeni bir boyut kazandı.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki tansiyon yükselirken ABD’den şaşırtıcı bir açıklama geldi.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez yaptığı açıklamada, Yunanistan’a olan desteğini, “Yunanistan ile Türkiye arasında tarafsız olsaydık ABD’nin, Yunanistan’daki ayak izini genişleten büyük bir ‘Askerî Güvenlik İşbirliği Anlaşması’na imza atmazdık.” sözleriyle gözler önüne serdi.

ABD'li Senatör Bob Menendez'den küstah sözler: Türkiye ABD'den F-16 alamaz  - Haber 7 DÜNYA

ABD-Yunanistan Savunma İşbirliği Anlaşması uyarınca Yunanistan, Türkiye sınırındaki Dedeağaç Üssü ve Girit Adası’ndaki Suda Üssü de dahil olmak üzere ülkedeki Amerikan üslerinde daha fazla ABD askerinin konuşlandırılmasına izin verecek. Yenilenen anlaşma ile ABD, Yunan askerî üslerine de erişim hakkına sahip olacak.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Efes-2022 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci  Günü'ne katıldı - Son Dakika

Yunanistan’ın ABD ile yaptığı Lozan ve Paris’e aykırı anlaşmaları Türkiye’nin tepkisine neden olmuştu. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Türk yetkililer Türkiye’nin milli menfaatleri doğrultusunda Yunanistan’ın bu gayri hukuki girişimlerine sert açıklamalarla karşı çıkmaya devam ediyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan EFES-2022 Tatbikatı’nda Yunanistan’ı gayri askerî statüdeki Adaları silahlandırmaya bir son vermesi gerektiğini söylemiş aksi takdirde yüz yıl önce uğradıkları gibi hüsrana uğrayacaklarını ifade etmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.