AB’den ABD’ye teknoloji devleriyle mücadele çağrısı

[wpcc-iframe allow=”encrypted-media” allowtransparency=”true” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/7BXAbR98basEfVfG4MH2sW” width=”100%”]

ABD’ye, Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan teknoloji şirketlerinin gücünün dizginlenmesi ve sahte bilgilerin yayılmasıyla ilgili kural kitabının oluşturulmasında yardım etmesi çağrısı yapıldı.

Al Jazeerasitesinde yer alan habere göre ABD Başkanı Joe Biden, Facebook ve Twitter gibi teknoloji şirketlerinin gücünü kontrol etmek ve Batı demokrasilerine zarar veren sahte haberlerin yayılmasını engellemek oluşturulması planlanan kural kitabının hazırlığında yer almaya davet edildi.

Söz konusu çağrı Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen tarafından Davos Dünya Ekonomik Forumu’nda duyuruldu. ABD’nin başkentinde yaşanan kriz ortamına atıf yapan Leyen, Biden’ı “dijital dünyanın karanlık taraflarına” karşı iş birliğine çağırdı. 

“Platformların şeffaf olmasını istiyoruz”

Taleplerini dile getiren Leyen, “Platformların, algoritmalarının nasıl çalıştığıyla ilgili şeffaf olmasını istiyoruz. Çünkü demokrasimiz üzerinde geniş kapsamlı etkisi olan kararların, yalnızca bilgisayar programları tarafından alındığını kabul edemeyiz.” dedi.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın sosyal medya hesaplarının kapatılmasına değinen Leyen, “Twitter’ın Başkan Trump’ın hesabını kapatması ne kadar cazip olursa olsun, ifade özgürlüğüne yönelik böylesine ciddi bir müdahale sadece şirket kurallarına dayanmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.