ABD’li Senatörler: ABD nükleer silahları güncelliğini yitirdi

ABD’li senatörlerden nükleer konusunda eleştiri!

ABD’li senatörler Roger Wicker (Mississippi Cumhuriyetçisi) ve Deb Fischer (Nebraska Cumhuriyetçisi), Wall Street Journal’da yazdıkları köşe yazılarında, ABD’nin nükleer silahlarının güncelliğini yitirdiğini ifade etti.

Roger Wicker ve Deb Fischer yazılarında ayrıca, ülkenin güvenliğinin finansman bulunması ve Sentinel kıtalararası balistik füzelerinin (ICBM) zamanında konuşlandırılmasına bağlı olduğunu eklediler.

deb ve rogerDeb Fischer (solda) ve Roger Wicker (sağda)

Yayımlanan makalede, nükleer cephaneliğe yönelik kritik güncellemelerin finanse edilmesi açısından yetersiz kalması ve bunun sonucunda programların güncelin gerisinde kaldığı savunulurken senatörler Kongre ve Beyaz Saray’ı bu sorunları çözmek ve daha fazla problemin ortaya çıkmasını önlemek için hızlı hareket etmeye çağırdı.

Son on yılda Soğuk Savaş dönemindeki nükleer kuvvetlerin yerine yenilerini geliştirdiği ve bunların başında Sentinel kıtalararası balistik füzesinin geldiğine dikkat çeken senatörler, bu değişikliğin lafta kolay olduğunu ve eyleme geçirilmesi konusunda sınıfta kaldığını, 18 Ocak’ta Pentagon’un, Kongre’ye Sentinel’in “Nunn-McCurdy maliyet eşiğini aştığını” yani programın belirlenen bütçeyi aştığını bildirdiler.

deb ve roger 2

ABD’nin savunma stratejistlerine ve Beyaz Saray’a yüklenen senatörler, planların uygun şekilde ele alınmaması sebebiyle bu şekilde karmaşık bir durum içine girdiklerini öne sürdüler. “Başkan Biden, önceki birçok yönetim gibi ilgili bütün uyarıları görmezden geldi. Kampanya sürecinde, Biden ve danışmanları nükleer modernizasyona karşı düşmanca davrandılar ve kritik programları ortadan kaldırmaya ve ABD’nin müttefikler nezdindeki güvenilirliğini zayıflatacak politikalar uyguladılar.”  ifadeleriyle hükümete yüklenen senatörler devamındaki, “Zamana ve paraya mal olan politik oyunlar oynandı. Yönetim, bir değil iki büyük düşmanla karşı karşıya olduğumuz bir dünyaya hazırlanmak konusunda inatla isteksiz olmaya devam ediyor.”  açıklamalarıyla Çin ve Rusya başta olmak üzere Kuzey Kore ile İran gibi ABD’nin düşman gördüğü devletlerin politikalarına karşı izlenen yöntemlerden de şikâyetlerini dile getirdiler.

abd çin rusya

Elde edilen istihbarat bilgilerine atıfta bulunan senatörler, “Uydu görüntüleri, Çin’in en az 2021’den bu yana 300’den fazla yeni ICBM silosu inşa ettiğini ortaya koyuyor; bu sayı, ABD’nin son elli yılda inşa ettiğinden daha fazla. Pekin, neredeyse hiçbir uyarıda bulunmadan yörüngesel nükleer saldırı gerçekleştirebilen yeni bir silahı test etti ve 2030 yılına kadar ABD nükleer cephaneliğinin büyüklüğünü aşacak bir adım attı. Rusya halihazırda neredeyse sınırsız menzile sahip ağır ICBM’leri sahaya sürüyor. Kremlin ayrıca kısa menzilli taktik nükleer silahların yanı sıra kıtalararası menzilli nükleer enerjili torpidolar ve seyir füzelerinde ABD’ye karşı 10’a 1 avantaja sahip.” açıklamalarıyla ABD hükümetinin, “düşmanlarının” gelişimini gözden kaçırdığını ve bu gelişmeleri takip etmek konusunda başarısız olduğunu öne sürdüler.

Biden yönetiminin ekonomik politikalarının başarısız olduğunu ve askeri desteğinin sönük kaldığını öne süren senatörler, Sentinel’in modernizasyon çabalarının; enflasyon, tedarikçi eksikliği, vasıflı işgücünden yoksunluk ve hammadde eksikliği gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Pentagon, Sentinel programının 2031 yılından önce konuşlandırılamayacağını açıklamıştı.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.