ABD’li şirketlere Huawei ekipmanlarını kaldırma emri

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/6RMWqDdsmBPLM5Icsup1Py” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), Çin şirketi Huawei’nin ekipmanlarının ABD telekomünikasyon şirketlerinde kullanılmasını tamamen yasakladı ve şirketlere, söz konusu ekipmanlardan kurtulmaları için emir verdi.

BBC’nin haberine göre FCC’nin aldığı kararlar arasında, China Telecom’un ABD’deki faaliyetlerini iptal etme sürecinin başlatılması da bulunuyor. Huawei’den yapılan açıklamada, bu kararların hayal kırıklığına sebep olduğu belirtildi. Perşembe günü Huawei, FCC’den kararı tekrar değerlendirmesi talebinde bulundu. FCC, Huawei tarafından gönderilen dilekçeyi reddetti.

Huawei’nin güvensizliği kanıtlandı

FCC Başkanı Ajit Pai, Huawei’nin Çin Komünist Partisi ile sıkı bağları olduğu gibi Çin askeri ve istihbarat ağlarıyla da yakın ilişkilerinin olduğunu söyledi. Pai, “Huawei ile ilgili endişeler sadece varsayımsal değil: Bağımsız kuruluşlar, Huawei ekipmanlarında çok sayıda güvenlik açığını ve diğer şirketlere göre daha az güvenli olduğunu tespit etti.” dedi.

Şirketin Çin istihbaratıyla iş birliği yasalarla korunuyor

Bu durumun kasıtlı olduğunu belirten Pai, Huawei’nin Çin istihbarat servisleriyle iş birliğini zorunlu kılan ve bu durumun ifşa edilmesini yasaklayan “kapsamlı” yasalara sahip olduğunu söyledi. 

FCC alınan karar doğrultusunda şirketleri yönlendirmek için ulusal güvenlik adına risk oluşturduğu belirlenen iletişim ekipmanı ve hizmetlerinin listesini yayınlayacak.  

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.