ABD’li şirketten dev çip yatırımı

Micron Technology; söz konusu yatırım için ABD Başkanı Joe Biden’ın bugün imzaladığı yerli yarı iletken üretiminin artırılmasına yönelik yasa kapsamındaki teşviklerden yararlanılacağını açıkladı.

BloombergHT’in haberine göre şirket, kamuoyunda “CHIPS (Amerika için Yarı İletkenler Üretmek Amacıyla Yardımcı Teşvikler Yaratma) ve Bilim Yasası” olarak bilinen yasa kapsamındaki hibeler ve kredi desteğiyle yapılacak yatırımın, dünyanın en gelişmiş bellek üretiminin ABD’de sağlanacağına dikkat çekti.

Yapılacak yatırımla 40 bin kişiye istihdam sağlanacakken üretime 2025 sonrası geçileceği kaydedildi.

Micron Technology, en gelişmiş depolama yongasını göndermeye başladı -  Dünyadan Güncel Teknoloji Haberleri | Teknomers

Micron Technology Üst Yöneticisi Sanjay Mehrotra CHIPS ve Bilim Yasası kapsamındaki hibe ve kredi desteğiyle yapılacak yatırımı ABD’nin yarı iletken sektöründeki liderliğini sağlamlaştırmaya yönelik önemli bir adım olarak ifade etti.

Mehrotra, ayrıca söz konusu yasanın, Micron’un gelecek 10 yıl içinde küresel pazarda yerli bellek üretimini yüzde 2’den az bir seviyeden yüzde 10’a çıkarmasını sağlayacağını ve ABD’yi dünyanın en gelişmiş bellek üretimi ile Ar-Ge’sine ev sahipliği yapar hale getireceğini ifade etti.

CHIPS ve Bilim Yasası ile otomobilden elektroniğe kadar birçok sektörde üretimde aksamaya neden olan çip krizinin hafifletilmesi amaçlanıyor.

Söz konusu yasa;; yarı iletken üretimi için takriben 52 milyar dolarlık destek ve yarı iletken fabrikalarının kurulumunu teşvik etmek için 4 yıllığına yüzde 25’lik vergi indirimini içeriyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.