ABD’nin 2021- 2030 yılları arasındaki savunma bütçesi 634 milyar dolar

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/0ngaRWQwGKD3hY14eZoXyd” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

ABD Kongresi Bütçe Ofisi’nin 10 yıllık nükleer silah maliyetine ilişkin hazırladığı rapor, ABD’nin Savunma ve Enerji Bakanlıklarının 2030’a kadar nükleer kuvvetler için 634 milyar dolar harcayacaklarını ortaya koydu.

Sputnik’in haberine göre, kanunen her iki yılda bir 10 yıllık nükleer silahlar konusunda yapılacak harcama maliyetlerine ilişkin Kongre Bütçe Ofisi tarafından hazırlanan raporda bütçeye dair, “Kongre Bütçe Ofisi, şubat 2020’de sunulan Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) ve Enerji Bakanlığı’nın 2021 mali yılı bütçe taleplerinde 2021-2030 döneminde nükleer kuvvetler için yapılan planların yılda ortalama 60 milyar doların biraz üzerinde 634 milyar dolara mal olacağını tahmin ediyor.” şeklinde bir ifadeye yer verildi.

Raporda harcamaların takriben üçte ikisinin Pentagon tarafından yapılacağı belirtilirken bu oran içerisindeki en büyük harcamaların balistik füze denizaltıları ve kıtalararası balistik füzeler için yapılacağı ortaya kondu.

Raporda Enerji Bakanlığı’nın da bütçe detayına yer verildi. Buna göre, Enerji Bakanlığı bütçesinde nükleer kuvvetler için önemli harcama kalemleri; silah laboratuvarı ve destek faaliyetleri olacak.

ABD Kongresi Bütçe Ofisi’nin yayınladığı bir önceki raporda ortaya konan bütçe ise dikkat çekmişti. Raporda “Son 10 yıllık toplam nükleer harcamaları, Ofisin 2019-2028 dönemi için yaptığı 494 milyar dolarlık tahminden yüzde 28 daha yüksek.” ifadelerine yer verilmişti.

Gelecek 10 yılda beklenen 140 milyar dolarlık artışın yaklaşık yüzde 49’unun, “şimdi yapılan tahminin kapsadığı 10 yıllık sürenin 2019 tahmininin kapsadığı süreden iki yıl sonra başlaması ve bitmesi nedeniyle ortaya çıktığı” belirtilen raporda, ayrıca 2028-2030 arasındaki ekonomi genelinde beklenen enflasyonu da yansıttığı aktarıldı.

Raporda, beklenen 140 milyar dolarlık artışın takriben yüzde 36’sının ise 2021’den 2028’e kadar gerçekleşmesi öngörülen nükleer harcamaları kapsadığı vurgulanırken, esas olarak Enerji ve Savunma Bakanlıklarının modernizasyon planlarının bu kısımdaki artışta büyük rol oynayacağına dikkat çekildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.