ABD’nin Aegis savunma sistemi, testi geçemedi

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/4GfijiDHCyincSTK51DRhk” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Füze Savunma Ajansı tarafından yapılan açıklamada testin; orta menzilli bir balistik füze hedefini tespit etme, izleme, devreye alma ve önleme kabiliyetlerini göstermek için yapıldığı ifade edildi.

Russia Today’in haberine göre, ABD’li yetkililer sorunun tespiti ve çözümü için kapsamlı araştırmalar yürüttü fakat başarısızlıkla sonuçlanan testin Rus istihbarat gemisi tarafından yakından izlendiği de iddia edildi. Haberde, Pentagon’un testin gerçekleştiği yeri ve hangi geminin teste katıldığını tam olarak açıklamadığı bilgisi yer alırken, yerel haber sitesi Maui Now’in yaptığı haberden anlaşıldığı üzere test, cumartesi günü Hawaii’nin kuzeybatısında bir yerde gerçekleştirildi. Öte yandan bu haftanın başlarında, çok sayıda kaynakta yer alan haberlerde, ABD karasularının hemen dışında Hawaii açıklarında bir Rus gözetleme gemisinin görüldüğü bilgisi dikkat çekti.

ABD Pasifik Filosu sözcüsü Yüzbaşı John Gay yaptığı açıklamada, “ABD Pasifik Filosu, Hawaii civarında uluslararası sularda faaliyet gösteren Rus gemisinin farkındadır ve burada bulunduğu süre boyunca onu izlemeye devam edecektir.” dedi. Rus Savunma Bakanlığı ise söz konusu iddialara ilişkin bir açıklama yapmadı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.