ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi eylül sonrasına sarkabilir

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/0nDtIjkxyYNJHXifmmrzuV” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

ABD, Afganistan’da faaliyet gösteren 2 bin 500 askeri ve 16 bin sivil personelinin tamamının 11 Eylül 2021 tarihine dek Afganistan’dan ayrılmış olacağını taahhüt etmişti.

Pentagon Merkez Komutanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ABD, Afganistan’daki askeri varlığının yüzde 13 ile yüzde 20 arasında bir kısmını ancak geri çekebildi. Bu durumda, çekilme işleminin bütünüyle gerçekleşmesi eylül ayına yetişmeyebilir.

Başkan Joe Biden’ın nisan ayında verdiği çıkış emrinden bu yana 115 tam yüklü C-17 kargo uçağı değerinde teçhizatın ülkeden çıkarıldığı ve 5 binden fazla ekipmanın Pentagon’un yerleşkesine imha için gönderildiği açıklandı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CentCom) Kandahar Havalimanı ile bir zamanlar Amerika’nın Afganistan’daki en büyük ikinci askeri üssü dahil olmak üzere toplam da 5 tesisin Afgan Savunma Bakanlığı’na devredildiği bilgisini paylaştı.

Öte yandan Afgan medyası ABD’nin çekilme sürecindeki eylem ve işlemlerine karşı tepkili.

TOLOnews’in haberine göre, ABD’nin Afganistan’daki en büyük üssü olan Bagram’da boşaltma işlemleri gerçekleşirken buradaki her türlü eşya ihtiyacı olanlara dağıtılmak yahut Afgan hükümeti ile paylaşılmak yerine kullanılamaz hale getirilerek çöp ediliyor.

ABD bu eylemlerine gerekçe olarak ise, malzemelerin düşman kuvvetlerin eline geçmelerini engelleme arzularını gösteriyor.  

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.