ABD’nin asılsız TikTok zaferi

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Oracle ve Walmart anlaşmasını sağlayan bir TikTok ortaklığını destekleyeceğini söylemesi üzerine ByteDance şirketi tarafından beklenen açıklama yapıldı. ByteDance tarafından yayınlanan “TikTok Hakkında Asılsız Söylentileri Açıklığa Kavuşturmak” başlıklı blog yazısında anlaşmaya dair daha ayrıntılı bilgiler verilmekle beraber, bugüne kadar yapılan açıklamalarla ilgili düzeltmeler yapıldı.

ByteDance ile Oracle arasındaki anlaşmanın, yasağa sebep olan “ulusal güvenlik” kaygısı konusunda açık bir çizgisi olmadığı ilgililer tarafından konuşuluyordu. Donald Trump, TikTok ABD operasyonlarının yönetildiği yeni bir şirketin kurulmasını son derece desteklemiş ve hatta şirket için isim kararı bile verilmişti. Trump, konumunun Teksas olmasına karar verilen yeni TikTok Global şirketinin kurulumunun ve Oracle-Walmart ortaklığının ulusal manada iyi bir sonuç olacağını söyleyerek desteğini esirgememişti.

Oracle’a yalnızca sınırlı erişim izni verilecek

Tech Central’ın haberine göre, ByteDance tarafından yapılan açıklamada; şirketin, sosyal medya algoritmalarının kontrolünü tamamen elinde bulunduracağı ve Oracle’a yalnızca “güvenlik” amacıyla kaynak kod görüntülemek için sınırlı erişim izni verileceği belirtildi.

BayteDance şirketinden Pazartesi günü yapılan açıklamada Oracle’a verilen bu kaynak inceleme hakkının da kontrollü bir ortamda yapılacak şeklinde yürütüleceği belirtildi.

“ByteDance’in TikTok’un kontrolünü kaybedeceği yalnızca dedikodu”

Yeni oluşturulacak TikTok Global şirketi, uygulamanın bugün dünya genelinde faaliyetlerinin çoğuna sahip olacak. ByteDance, TikTok Global’in yüzde 80’ine sahip olacağını açıkladı.

Oracle’ın alacağı yüzde 12.5 hisse ve Walmart’ın alacağı yüzde 7.5 hisse ile, TikTok’un çoğunluğuna ABD’lilerin sahip olacağı açıklanmıştı. ByteDance şirketinden bu açıklamanın bir dedikodu olduğu ve ByteDance’in TikTok’un kontrolünü kaybetmeyeceği belirtildi.

Trump’ın iddialarına karşı çıkıldı

Donald Trump, anlaşma ile ABD’ye 5 milyar dolar katkıda bulunulacağını söylemişti. Bahsi geçen blog yazısında, 5 milyar dolarlık iddiaya karşı çıkıldı. Bu rakamın, TikTok Global’in naşarılı olması durumunda, şirketin birkaç yıl boyunca ödeyeceği verginin tahmini olduğu kaydedildi.

Oracle ve Walmart’ın ortak açıklamasına göre TikTok, “ABD hazinesine yeni vergi” olarak 5 milyardan fazla ödeme yapacak ve yapay zeka odaklı bir çevrimiçi video müfredatı geliştirecekti. ByteDance şirketinden, vaad edilen vergi ödemesinin anlaşmayla hiçbir ilgisi olmadığı açıklaması yapıldı.

Bütün bunlar Donald Trump’ın anlaşmayı bir zafer gibi gösterdiğini ancak kontrolün çoğunun Çin’de kaldığını düşündürdü.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.