ABD’nin Asya’ya füze konuşlandırması gerilimi artırabilir

Amerika Birleşik Devletleri’nin Asya’da herhangi bir ülkeye füze konuşlandırması durumunda, Çin ve Rusya’nın karşı önlem hareketleri içerisinde bu ülkelere füze sistemleriyle hedef alabilecekleri konusunda mutabakata vardıkları bildirildi.

American Military News sitesinde yer alan haberde, ABD Başkanı Donal Trump yönetiminin uzun süredir Çin ve Rusya gibi ülkeler üzerinde baskıyı artırabilmek adına Asya’ya füze konuşlandırmayı düşündüğü ancak ABD Başkanı Joe Biden’in yönetiminin, önceki hükümetin füze konuşlandırma kararlarını takip etmesi durumunda bölgedeki gerilimin artmasından endişe duyulduğu belirtildi.

Öte yandan Çin ve Rusya yönetimlerinin bir üst düzey hükumet toplantısıyla, ABD’nin bölgedeki müttefiklerine orta menzilli füze konuşlandırması durumunda askeri karşı önlem tedbirlerinin alınmasında anlaştıkları, ancak füze konuşlandırılan ülkelere yönelik füze sistemlerinin nişanlanması hususunda ufak bir anlaşmazlığın gerçekleştiği ifade edildi.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri arasında imzalanan INF Antlaşması (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty), yakın zamanda ABD’nin antlaşmadan çekilmesiyle devreden çıkmıştı. Sonrasında ABD yönetimi, Çin ve Rusya’nın şiddetle karşı çıktığı, orta menzilli füzeleri Asya’ya konuşlandırma konusunu değerlendirdiğini açıklamıştı.

Joe Biden yönetiminin füze konuşlandırma kararına devam edip etmeyeceği kesinleşmemiş olsa da Çin ve Rusya, Doğu Çin Denizi ve Japonya Denizi bölgelerinde ortak hava devriyeleri düzenleyerek ortaklıklarını göstermeye devam etmekteler.

Askeri uzmanların, ABD’nin Japonya’ya füze konuşlandırması durumunda Rusya’nın bunu ülkenin doğu sınırlarına veya diğer bölgelerine orta menzilli füzeler konuşlandırma yoluyla karşılayacağına inandıkları ifade edildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.