ABD’nin en önemli füze savunma üssü görüntülendi

Alaska’nın kuzeyinde gözlerden uzak bir askeri üs, Amerika’nın füze savunma altyapısı açısından hayati öneme sahip.

Amerika’nın Sesi (VOA) Pentagon Muhabiri Carla Babb ülkenin en gelişmiş radarının dünyanın en tehlikeli füzelerini izleme altına aldığı Clear Uzay Kuvvetleri Üssü’nü ziyaret etti.

Üste yapılan tatbikatta, bu savunma sistemi, Kuzey Kore’den geldiği varsayılan bir füzeye karşı, bir uyduya yerleştirilen radar üzerinden harekete geçiriliyor. Alaska’daki Clear Uzay Kuvvetleri Üssü’nde görevli bu ekip, tehlikeyi yerdeki radarlarla da doğrulamaya çalışıyor.

Üs komutan yardımcısı Binbaşı Dave Kim, “Bu üste 300 milyonu koruyan 300 kişiyiz” diyor. Şu anda yaşanan tatbikat olsa da üstekiler bu olayları gerçekten sıkça yaşayabiliyor. Binbaşı Dave Kim, Kuzey Kore’nin bu yıl bir kıtalararası füze de dahil 16 füze denemesi yaptığını hatırlatıyor.

Kim, “Onları 7 gün 24 saat izliyoruz. Ne yaptıklarını görüyoruz. Bu işte hataya kesinlikle yer yok” ifadelerini kullanıyor. Kıtalararası füzelerin en büyük tehlikesi yörüngede ayrışabilen çoklu başlıklara sahip olması.

Uzay Kuvvetleri Üssü’nün yer radarları, 5 bin kilometre mesafeden uzaydan gelen nesneleri tespit edebiliyor. Görüntü net değil, bu da yaklaşan bir savaş başlığını tespit etmeyi zorlaştırıyor.

Bu izleme istasyonu için 1,5 milyar dolara mal olan uzun menzilli bir radar geliştirildi. Radar belirsiz nesneleri ayırt edebiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.