ABD’nin F-35 ve F-15EX savaş uçağı teslimatlarında gecikme

ABD’nin F-35 ve F-15EX savaş uçağı üretim hattında başı dertten kurtulmuyor.

ABD Savunma Bakanlığı, F-35’in Technology Refresh 3 donanımıyla geliştirilmesindeki gecikmeler nedeniyle önümüzdeki aydan itibaren yeni üretilen bazı uçakları teslim almayı durduracak.

Technology Refresh 3 donanımıyla yüklü yeni savaş uçaklarının teslimatının durdurulması, üretici Lockheed Martin’in düzinelerce uçağı Fort Worth, Teksas’taki ana fabrikasında yılın geri kalanında ve belki de 2024 baharına kadar depolamak zorunda kalabileceği anlamına geliyor.

Uçağa daha iyi ekranlar, bilgisayar belleği ve işlem gücü kazandırmayı amaçlayan bir dizi iyileştirmeden oluşan F-35’in Teknoloji Refresh 3 çalışması geçtiğimiz nisan ayında tamamlanmıştı.

TR-3, F-35’in Blok 4 olarak bilinen ve savaş uçağının daha uzun menzilli hassas silahlar taşımasına, elektronik savaş kabiliyetini geliştirmesine ve daha iyi hedef tanıma sağlamasına olanak tanıyacak daha kapsamlı bir modernizasyon alabilmesi için gerekli olarak görülüyor.

F-35 Ortak Program Ofisi, TR-3 gecikmelerinin teslimatları aksatacağını ve bu arada yeni savaş uçaklarının depolanması gerekeceğini açıkladı.

TR-3 takvimi önemli ölçüde sekteye uğradı ve F-35 Ortak Program Ofisi Aralık 2023’ten önce ve belki de Nisan 2024’e kadar teslim edilmesini beklemiyor.

323356-02_F-15EX_1-2_NoTailMkgs_Over_Dark_Clouds-lg-960

F-15EX teslimatlarına üretim hatası ve kalite sorunu engeli

ABD Sayıştayı’nın (GAO) yeni bir raporunda, Boeing’in F-15EX Eagle II programındaki üretim hataları ve kalite sorunlarının savaş uçağının teslimat programının en az altı ay kaymasına neden olduğunu ve bunun da önemli teslim tarihlerini karşılama kabiliyetini tehlikeye atabileceği belirtildi.

GAO, çeşitli üretim sorunlarının lot 1B’deki bu altı savaş uçağının teslimatını geciktirdiğini söyledi.

Bu gecikmeler esas olarak “uçuş güvenliğini sağlayan ön gövde montajındaki kritik bir bileşenle ilgili tedarikçi kalite sorunları” olarak adlandırılan sorunlardan kaynaklanıyor.

Raporda bu bileşenle ilgili daha fazla ayrıntı verilmemiş, ancak Boeing’in 7’inci ve 8’inci F-15EX’leri ürettiği sırada kalite sorunlarının giderildiği belirtildi.

GAO, Boeing’in ayrıca bu partideki dört F-15EX’in ön cam montaj deliklerini yanlış deldiğini çünkü şirketin tasarım hatası olan bir takım kullandığını kaydetti.

Program yetkilileri denetçilere sorunun daha fazla uçak yanlış delinmeden önce fark edildiğini ve Boeing’in ikinci parti savaş uçaklarının üretimine başlamadan önce etkilenen uçaklardaki delikleri yeniden deleceğini söyledi.

GAO ayrıca siber güvenlik zafiyetlerinin F-15EX’in birincil zafiyeti olmaya devam ettiği konusunda uyardı.

GAO, savaş uçağının tasarımının F-15’in yabancı ordulara satılan versiyonlarından türetildiğini ve Hava Kuvvetleri’nin kendi siber güvenlik gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmadığını söyledi.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.