ABD’nin hedefinde ucuz dron ordusu oluşturmak var

ABD Savunma Bakanlığı, önümüzdeki iki yıl içinde binlerce ABD yapımı düşük maliyetli dron tedarik etmeyi planlıyor.

Ukrayna’daki savaşın modern savaşta düşük maliyetli drone sürülerinin değerini göstermesinin ardından; Pentagon, binlerce küçük ve ucuz dron’dan oluşan büyük bir filo oluşturma yatırımı yapıyor.

Pentagon’un “Replicator” programı, Çin’in dron pazarındaki üstünlüğünü azaltmak ve ABD’de drone üretimini teşvik etmek amacıyla binlerce küçük ve ucuz dron üretmeyi planlıyor. Temsilciler Meclisi, program için 2024 savunma bütçesi kapsamında 1 milyar dolarlık bir fon önerdi.kçük drone2

ABD’li dron üreticileri, Replicator programının ABD içinde üretimi canlandırmasını beklerken bu girişimin endüstride potansiyel bir değişime işaret ettiğine inanıyor. Program, özellikle ABD ile Çin arasında olası bir çatışma riskini göz önüne alarak, Çin’e bağımlı olmayan bir dron tedarik zinciri oluşturma hedefi taşıyor.

Pentagon Savunma İnovasyon Birimi (DIU) tarafından yönetilen Replicator programı, öncelikle dron üretimini hedefliyor ancak gelecekte odak noktasını diğer teknolojilere de genişletmeyi planlıyor. Uzun vadeli hedef, ABD’de küçük ölçekli teknoloji üretimini canlandırmak ve Çin’in bu alandaki hakimiyetini kırmak.kçük drone3

Çin, küresel dron tüketici pazarında DJI’nın yüzde 70’lik pazar payıyla büyük bir üstünlüğe sahip. ABD yetkilileri, iki ülke arasındaki gergin rekabetin devam edeceği öngörüsüyle alternatif kaynakların geliştirilmesinin önemli olduğunu belirtiyor.

Ukrayna’daki savaş, her geçen gün düşük maliyetli dron’ların stratejik önemini daha da belirginleştiriyor. Ukraynalı askerler, keşif ve bomba atma görevlerinde kullanılan küçük, uygun fiyatlı ve genellikle Çin menşeli dron’larla etkili bir savunma stratejisi geliştirdi. Bu dron’lar, ortalama 2,000 dolar maliyetle, Rus askeri teçhizatlarına karşı önemli zararlar verdi.

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.