ABD’nin Huawei ve ZTE yasağının faturası açıklandı

ABD hükümeti geçen yıl Huawei ve ZTE ağ ekipmanlarının yasaklanması adına çalışmalara başlamıştı. Amerikan İletişim Komisyonu (FCC), hükümetin bu kararının bütçeyi derinden etkileyeceğini öne sürdü. FCC, ABD’nin büyük şehirler dışındaki telekomünikasyon ağlarında, Çin menşeli Huawei ve ZTE şirketlerinden satın aldığı ucuz ağ ekipmanlarını değiştirme işleminin 1.837 milyar dolar tutacağını belirtti. 

Küçük işletmelere yaptırım getirilmişti

Amerikan İletişim Komisyonu’nun geçen Kasım ayında aldığı karar, Haziran ayında resmen kabul edilmişti. Çin menşeli şirketlerin “ulusal güvenlik” açısından oluşturdukları tehdit karşısında alınan kararla, küçük işletmecilerin kararın dışına çıkması durumunda karşılacakları bir kısıtlama da getirilmişti. Amerikalı küçük işletmelerin Huawei ve ZTE’den ekipman almaları durumunda, 8,3 milyar dolarlık evrensel hizmet formundan men edilmesine karar verilmişti. Yabancı şirketlerin ekipmanlarının değiştirilmesinin küçük işletmeler için zorlayıcı bir durum olduğu biliniyor.

Konuya dair açıklama yapan FCC Başkanı Ahit Pai, “Ağlarımızda güvensiz ekipman ve hizmetlerin varlığını belirleyerek, artık bu ağların -özellikle küçük ve kırsal taşıyıcıların- güvenilir satıcılardan altyapı almasını sağlamak için çalışabiliriz. Ağlarımızı koruyabilmemiz için ulusal güvenlik tehdidi olduğu belirlenen herhangi bir ekipman veya hizmetin değiştirilmesi lazım. Bunun için taşıyıcılara geri ödeme yapmak için uygun finansman sağlamamız lazım.” ifadelerini kullandı.

Büyük şirketler de uyum sağlamayı hedefliyor

Huawei ve ZTE ağ ekipmanlarını kullanan 50’den fazla küçük işletmenin yanında CenturyLink ve Verizon Communications gibi büyük şirketler de Çin menşeli şirketlerin ağ ekipmanlarını veya çeşitli cihazlarını kullanıyor. Örneğin Verizon Communications’tan konuya dair yapılan açıklamada, şirketin kullandığı ağların Huawei veya ZTE ekipmanlarını içermediği ancak bazı kullanıcıların sesli arama yapmak için VoiceLink cihazına sahip oldukları söylendi. Bu yıl bütün VoiceLink cihazlarının kaldırılmasının hedeflendiği de açıklamaya eklendi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.