ABD’nin orta menzilli füzeleri

ABD ordusu hareket halindeki hedefini hem karada hem denizde takip edebilecek orta menzilli füze prototipi üzerine çalışıyor. Bu çaba ABD ordusunun uzun menzilli ince tanzim atışı portfolyosundaki boşluğu doldurmak için sarf ediliyor.

Teknik problemlerden dolayı gemiler üzerinde kullanılabilecek bir füze planı ertelenmişti.

Defense News tarafından yapılan haberde, yeni bir orta menzilli füze geliştirme kararının, ABD ordusunun araştırma merkezlerinden birinde yapılan stratejik ateşleme çalışmalarından doğduğu belirtildi. Çalışmada üst seviyeli savaş komutanlarının verdiği bilgiler, konu hakkında uzmanlar tarafından yapılan masaüstü çalışmaları, optimizasyon modelleri, maliyet, program analizi, hareket kabiliyeti ve lojistik göz önünde bulunduruldu.

ABD ordu gemi batırabilecek nitelikte orta menzilli füzelere sahip olacaklarını temmuz ayında açıklamıştı.

Daha öncesinde Asya-Pasifik bölgesinde kullanılma amacıyla karadan ateşlenen orta menzilli seyir füzeleri için, 2020-2025 mali yıllarında toplam olarak yaklaşık 1 milyar dolar harcanması planlanmıştı.

İnce tanzim atışı füzeleri, uzun menzillerdeki deniz üstü hedeflerini alt etme amacına yönelik olacak.

Program açıklanmadan önce ince tanzim atışı füzeleri için firmalar arası rekabet yoğundu. Ancak programın açıklamaları yapıldıktan sonra rekabetçi firmalar arasından sadece Lockheed Martin kaldı. Bu yıl Lockheed Martin üç tane başarılı atış testi gerçekleştirdi.

Projenin 2024 yılı üçüncü çeyreğinde tam verimli üretime geçmiş olması planlıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.