ABD’nin Türkiye’ye Afganistan’da vereceği destek netleşmedi

Düzenlenen günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan Kirby, Afganistan’daki güvenlik durumunu anbean takip ettiklerini fakat ABD’nin tamamen çekilmesi konusundaki takvimin değişmediğini dile getirdi.

Kabil Hamid Karzai Havalimanı’nın korunması konusunda Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin arasında gerçekleşen telefon görüşmesi neticesinde bir anlaşmaya varılıp varılmadığı yönündeki soruya Kirby, bu görüşmenin geçen hafta NATO Zirvesi marjında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında yapılan görüşmenin devamı olduğunu kaydetti.

Kirby açıklamanın devamında, “Türkiye, havalimanının korunması konusunda öncülük etmeyi kabul etti. Ancak halen detayları üzerinde çalışılıyor. Yapılması gereken daha çok iş var. Onlar, ABD ve uluslararası toplumdan bir destek almaları gerektiğini belirttiler. Bunun üzerine çalışıyoruz.” dedi.

ABD’nin Türkiye’ye finansal veya lojistik destek vermeye hazır olup olmadığı şeklindeki soruyu Kirby; bu konu üzerinde çalıştıklarını, verilecek desteğin tam olarak ne olacağını bilmediklerini ifade ederek yanıtladı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.