ABD’ye ait MQ-9A Reaper İHA Karadeniz semalarında

ABD, Rusya’ya karşı Karadeniz’deki gözetleme faaliyetlerini sürdürüyor.

Aircraft Spots tarafından Twitter üzerinden yapılan bir paylaşımda, ABD Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 1 adet MQ-9A Reaper İHA’nın Karadeniz üzerinde gözetleme faaliyetinde bulunduğu ifade edildi.

Transponder’ını açan MQ-9A Reaper İHA, İtalya’dan kalkış yaparak Karadeniz’e doğru uçarak bölgede gözetleme faaliyetini icra etti.

Ukrayna ile Rusya arasındaki gerginliğin artması sonrası ABD, bölgede aktif bir şekilde bulunuyor. Müttefiki Ukrayna’nın yanında olduğunu her fırsatta dile getiren ABD, Karadeniz’deki varlığını hem denizde hem de havada artırmaya devam ediyor.

MQ-9 Reaper MALE Sınıfı İnsansız Hava Aracı

General Atomics üretimi MQ-9 Reaper; çeşitli operasyonel esnekliğe sahip olup 50 bin ft irtifada 27 saat boyunca faaliyet gösterebilen MALE sınıfı Silahlı İnsansız Hava Aracı olarak biliniyor.

Ayrıca MQ-9 Reaper; istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR), yakın hava desteği (CAS), muharebe arama ve kurtarma (CSAR), hassas saldırı, konvoy / baskın gözetleme, hedef edinme ve terminal hava rehberliği gibi görevleri gerçekleştirmesiyle öne çıkıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.