ABD’ye Filipinler’de asker bulundurabilmek için ödeme yapma çağrısı

Duterte, geçen yıl Ziyaretçi Kuvvetler Anlaşması’nı (Visiting Force Agreement, VFA) tek taraflı olarak feshettiğini duyurmuş, birkaç ay sonra yapılan değişiklik sonucu karar askıya alınmıştı. Başkan, söz konusu olayın paylaşılan bir sorumluluk olduğunu, yani Amerika Birleşik Devletleri payının da “bedavaya” gelmeyeceğini, ne de olsa savaş çıktığında bedellerin herkesçe ödendiğine dikkat çekti.

U.S. News sitesinde yer alan haberde, Devlet Başkanı Duterte’nin, ABD’nin ne kadar ödeme yapması gerektiği hususunda bir miktar açıklamasında bulunmadığı belirtildi. Filipinler Savunma Bakanı tarafından, Başkan’ın bu açıklamalarına karşın Filipinler savunma-askeri kanadında VFA’nın korunmasına yönelik görüşlerin de bulunduğu ifade edildi.

Duterte açıklamasına, ülkedeki ABD faaliyetlerinden tarafsız kalmak istediklerinden dolayı hoşnut olmadıklarını, ancak “anın” gerekliliklerinden dolayı ABD unsurlarıyla sorunu bulunmadığını ekledi.

ABD ve Filipinler tarafından 1998 yılında imzalanan Ziyaretçi Kuvvetler Anlaşması, ABD yetkililerine Filipinler devlet işleriyle ilgili (örneğin askeri tatbikatlar gibi) konularda basitleştirilmiş erişim prosedürleri sağlamakta. Buna ek olarak antlaşma, Filipinler’de yer alan ABD kuvvetleri ilgili ortaya çıkabilecek sorunların nasıl çözüleceğine dair bir dizi prosedürü de beraberinde getirmekte.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.