Afgan hükümeti seçim harici bir yolla iktidar devrine karşı

Ekim 2019’da Afgan halkının oylarıyla ikinci kez iktidar olmaya hak kazanan Eşref Gani, büyük bir kargaşa sonucu oturduğu koltuğundan Afganlar arasında barış sağlanmadan inmek istemiyor.

Eşref Gani’nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Hamdullah Muhip 3 Mart tarihinde düzenlediği basın toplantısında, Afganistan’a barış ve istikrarı getirmek için gerçek anlamda bir anlaşma yapılmadıkça Cumhurbaşkanı’nın siyasi baskılarla yıldırılamayacağını ifade etti.

Hamdullah Muhip ABD’nin geçici hükümet kurulması teklifine atıfta bulunarak, ‘’Hükümetimizin Afgan halkına karşı ülkede barışı yeniden tesis etme zorunluluğu/sorumluluğu var. Halkın verdiği bu sorumluluğu 40 kişilik bir komisyona devredemeyiz. Geçmişte bazı siyasi, etnik gruplar kendi aralarından anlaşarak geçici hükümetler oluşturdu fakat hiçbiri somut bir çıktı meydana getiremedi.’’ değerlendirmelerinde bulundu.

Muhip bunlara ek olarak; tarafların amacı Afganistan’da barışı hâkim kılmak ise hükümetin 3-6 ay arasında erken seçime gitmeye hazır olduğunu ve Eşref Gani’nin seçimlerde adaylığını dahi koymayacağını vurguladı. Fakat amacın barıştan ve seçilmiş bir hükümet kurmaktan sapması durumunda Afgan halkının böyle bir senaryoya izin vermeyeceğini duyurdu.

Muhip’in bu açıklamaları, ABD tarafından öne sürülen Taliban’ın da dâhil olacağı geçici hükümet fikrinin pratikte karşılık bulamayacağını bir kez daha gözler önüne sermiş görünüyor.  

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.