Afganistan hükümeti ve Taliban anlaşma imzaladı

Perşembe günü elde edilen bir belgeye göre, Afgan hükümet delegeleri ve Taliban ön anlaşmaya vardı. Müzakerelerin nasıl gerçekleştirileceğine dair 21 maddelik kuralları ve prosedürü detaylandıran belge kapalı müzakerelerin gerçekleştirilme şekline ışık tutuyor. Taliban ve Afganistan hükümeti geçen hafta belgeyi Katar’ın Doha şehrinde imzaladı.

AP News tarafından yapılan habere göre, yıllardır çatışma içerisinde olan iki taraf yakın zamanda aralarındaki çatışmalara son verebilecek konuları müzakere edebilir. Afganistan’ın gerçekleşebilecek bir ateşkes sonrasında silahlı Taliban askerleri ve hükümete bağlı milis güçleri ile ne yapacağı konusunda, müzakereler belirginlik kazandırabilir. Müzakere esnasında yapısal değişimler, kadın ve azınlık hakları gibi konuların da konuşulması bekleniyor.

Bir Amerikan askeri yetkilisinin verdiği bilgilere göre, ABD ocak ortasına kadar Afganistan’daki birliklerini 2 bin 500 kişiye kadar düşürecek. Trump’ın yakın zamanda aldığı karar ile birliklerin Afganistan’dan çekilişi hızlandırıldı. Askeri yetkiliye göre ABD birkaç büyük üs aracılığı ile bölgedeki El-Kaide gibi aşırı gruplara karşı yürüttüğü güncel görevleri devam ettirecek.

Afganistan hükümeti ve Taliban arasındaki müzakerelerin, 21 maddelik kuralların ve prosedürün temeli İslam yasaları ve öğretileri olarak belirlenmiş olsa da anlaşmanın girizgahında ABD ve Taliban’ın şubat ayında yaptığı anlaşmadan bahsediliyor.

 Taliban ve Afganistan hükümeti arasındaki müzakerelerin uzun süreceği düşünülüyor ve sonuçları kestirilemiyor. Ancak eski Afgan hükümet sözcüsü Farhadi’ye tarafların güç paylaşımı üzerine bir anlaşmaya varması gerekiyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.