Afganistan’da taraflar İstanbul görüşmesine hazırlanıyor

Nisan ayında Türkiye’nin arabulucu rolü sıfatıyla ev sahipliği yapacağı Afgan barış görüşmeleri öncesi taraflar arasındaki diplomatik temaslar hız kazandı.

CNN’e konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken,’’Afganistan’da diplomatik çabaların artırılması çok önemli çünkü ülkede varolan sorunların askeri yollardan çözülmesinin artık imkansız olduğunu herkes kabul ediyor.’’ ifadelerini kullandı. Bu kapsamda gerek ABD gerek bölge devletleri (Pakistan, Hindistan) gerekse de Türkiye aralarındaki diplomatik diyaloğu artırdılar.

Asya’nın kalbi İstanbul Süreci Konferansı için Tacikistan’da bulunan Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Hindistan ve Pakistanlı mevkidaşları ile Afgan barış sürecini görüştükten sonra Afgan mevkidaşı Hanif Atmar ve Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile bir araya geldi.

Çavuşoğlu, Tacikistan’da Afganistan temaslarını sürdürürken ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Büyükelçi Zalmay Halilzad Türkiye’ye gelerek bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Halilzad ilk olarak İbrahim Kalın ile heyetler arası bir toplantı yaptı. Halilzad İbrahim Kalın’ın ardından ise Türkiye’ye yakınlığı ile bilinen ve Özbek Savaş Lordu olarak nitelenen Mareşal Raşit Dostum ile görüştü.

İstanbul konferansının verimli hale gelmesi için yoğun gayret gösteren Türkiye’nin çabaları, katılımcıların sürece umutla bakmasını sağladı. Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah Fransa seyahati sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye’de düzenlenecek konferansın, ülkelerinde ateşkesi sağlamak ve barışı tesis etmek için benzeri görülmemiş bir fırsat olduğu değerlendirmesinde bulundu. Yakın zamanda Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani de konferansa temsilci göndermek yerine bizzat katılabileceğinin sinyallerini vermişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.