Afganistan’dan şartlı erken seçim açıklaması

Afganistan’da barış görüşmeleri devam ederken şiddet olaylarının tırmanışa geçmesi Afgan hükümetini yeni bir adım atmaya yöneltti. Hükümet kanadı, Taliban’ın ateşkes imzalaması halinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yakın bir zamanda yapabileceklerini ifade etti. 

The Print’in haberine göre, üç günlük bir ziyaret için Yeni Delhi’ye giden Afganistan Dışişleri Bakanı Muhammed Haneef Atmar, İndian Women’s Press Corp’ta Afganistan’ın geleceğine dair önemli açıklamalarda bulundu. Atmar, “Taliban, Afgan halkı için kabul edilebilir bir siyasal anlaşmayı kabul eder ve seçimleri iktidar değişikliği için tek meşru yol olarak tanırsa yakın zamanda ülkede seçimleri düzenleyebiliriz.” dedi. Atmar ayrıca, düzenlenecek şeffaf bir serbest seçimle Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin -Afgan halkının uygun görmesi halinde- iktidarını Taliban’a devretmeye hazır olduğunu belirtti.  

Atmar, ABD’nin önerdiği geçici hükümet fikrinin anayasadan sapmaya sebep olacağı ve Afgan halkının da kendi geleceğini geçici bir hükümete emanet etmek istemeyeceği şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Kabil yönetimi, barış müzakerelerine Hindistan’ı dahil etmek istiyor 

Dışişleri Bakanı Atmar, Yeni Delhi’de mevkidaşı S. Jaishankar ve Hindistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Ajit Doval ile görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmeler esnasında Hindistan’ın Afganistan barış sürecinde daha etkin bir rol üstlenerek görünür hale gelmesi üzerine istişarelerde bulundu. 

Afgan Dışişleri Bakanı Atmar, 24 Mart tarihinde de Hindistan Başbakanı Nerandra Modi ile bir araya gelecek. Modi’nin milyarlarca dolar yardım/yatırım yaptığı Afganistan’ı Pakistan destekli kuvvetlerin eline bırakmak istemediği biliniyor. Uzmanlar tarafından, önümüzdeki süreçte Hindistan’ın Afganistan üzerine daha atılgan politikalar ortaya koyacağı öngörülüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.