Afganistan’ın kuzeyindeki halk Kabil’e kaçtı

Taliban’ın Afganistan’da hakimiyetinin giderek artırması, mesken sahiplerini kaçışa zorluyor.

Sputnik News’in haberine göre, Taliban’ın ele geçirdiği vilayet merkezlerinin sayısı hızla artarken, ülkenin kuzeyindeki halk, Taliban’dan zarar görmemek için çareyi başkent Kabil’e kaçmakta buldu. Gittikçe bir kaos halini alan ülkenin kuzey vilayetlerinden başkent Kabil’e gelen Afganlar, sokak ve parklara çadır kurdu. Çoğunluğunu hiç eşyası olmayan ve çocuklu ailelerin oluşturduğu Afganlar şimdi de beslenme ve su problemleriyle karşı karşıya.

Güvenlik güçleri Taliban’a karşı koyamıyor

Bununla birlikte Afganistan’ın kuzeydoğusunda, Tacikistan, Çin ve Pakistan sınırında bulunan Badahşan vilayetinin merkezi Feyzabad şehri de Taliban kontrolüne geçti.

Badahşan İl Şura Vekili Hüccetullah Hıradmand’ın basına yaptığı açıklama ülkenin güvenlik güçlerinin Taliban karşısında etkisiz kaldığını gösteriyor. Hırandman Taliban üyelerinin, yaklaşık 2 hafta önce vilayet merkezi Feyzabad kentine yönelik saldırı başlattığını ve saldırının üç kez geri püskürtüldüğünü söylerken güvenlik güçlerinin dün gece saatlerinde vilayet merkezinden çekildiğini ve vilayet merkezinin tamamen örgütün eline geçitiğini kaydetti.

Afganistan hükümeti, Taliban güçlerinin son olarak kuzeydeki Bağlan vilayetinin merkezi Pul-i Humri ve Bedahşan vilayetinin merkezi Feyzabad’ı ele geçirmesi ile 6 günde toplam 9 vilayet merkezini kaybetmiş oldu. Öte yandan dün de ülkenin kuzeyindeki Baglan ve batıdaki Farah vilayetlerinin merkezleri Taliban’ın eline geçmişti. 34 vilayet merkezinden 25’i şimdilik Afgan hükümetinin kontrolünde olsa da Taliban’ın saldırılarını artırarak ilerlemesi son 25 vilayeti de riske atıyor. 

Taliban’ın kontrol altına aldığı yerlerdeki ilk icraatının cezaevlerinde bulunan tüm mahkumları serbest bırakması ise dikkat çekiyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.