Ahmed Mesud: Savaşmaktan vazgeçmeyeceğiz

Afganistan’da Taliban militanlarına karşı direnişinen önemli isimlerinden Ahmed Mesud Cumartesi günü yaptığı açıklamada, savaşa devam edeceğini duyurdu.

Şarkul Avsat’ın haberine göre, Afgan Ulusal Direniş Cephesi lideri Ahmed Mesud, resmi Facebook sayfasından bir açıklama yaptı. Açıklamada, Taliban’ın ismini vermeden  “Allah, özgürlük ve adalet için savaşmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.” şeklindeki ifadeleriyle savaşmaya devamlılık mesajı verdi.

Mesud’un açıklamaları, Pencşir’in bir ilçesinin militanlar tarafından ele geçirilmesi ve kendisinin ülkeden kaçtığı yönündeki ortaya atılan iddialar üzerine geldi. Afganistan’ın eski Birinci Başkan Yardımcısı Emrullah Salih de dün gece yayınlanan bir videoda, şu anda Taliban’a karşı direnişin devam ettiğini dile getirdi.

Taraflar arasında şiddetli çatışmalar devam ederken Direniş hareketinin sözcüsü Fahim Dashti, Taliban’ın Mesud’a hükümet içinde bir pozisyon teklif ettiğini ancak Mesud’un bu teklifi kabul etmediğini kaydetti.

Ulusal Direniş Cephesi’ni Taliban’la karşı karşıya getiren şeyin görüş farklılıkları olduğu biliniyor. Direniş hareketi, tüm etnik grupların eşit siyasi katılımını, kadın haklarını, ifade özgürlüğünü ve bağımsız seçimlerin yapılmasını savunurken Taliban daha sert bir çizgide ilerliyor.

Diğer taraftan dün akşam Pençşir’in bir ilçesinin ele alınmasından sonra Taliban’ın silahlı kutlamalarında havaya açılan ateşlerden etrafa yayılan yorgun kurşunların isabet etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 17’ye yükseldi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.